Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendare executare silita

Care este valoarea taxei de timbru judiciar pt. o cerere de suspendare a executarii silite (2.330 lei) si ce inseamna "pana la solutionarea contestatiei la executare"? pana la pronuntarea pe fond sau si in apel?
In situatia in care doriti sa suspendati executarea silita pana la solutionarea contestatiei, aceasta solicitare se face in cadrul contestatiei la executare. Pana la solutionarea cererii de suspendare, care de obicei se judeca odata cu contestatia, pueti formula separat o cerere de suspendare provizorie, care opereaza pana la solutionarea suspendarii facute in cadrul contestatiei la executare.
Taxa pt suspendare este de 50 lei, si trebuie, pt ca instanta sa va poata judeca cererea de suspendare, sa consemnati o cautiune in cuantum de :

0%, dacă această valoare este până la 10.000 lei;
1.000 lei plus 5% pentru ceea ce depăşeşte 10.000 lei;
5.500 lei plus 1% pentru ceea ce depăşeşte 100.000 lei;
14.500 lei plus 0,1% pentru ceea ce depăşeşte 1.000.000 lei.

In cazul dvs cautiunea este de 10%, intrucat aveti o creanta pana in 10.000 lei.
Deci, trebuie sa platiti 50 lei, taxa de trimbru pt cererea de uspendare si sa consemnati la CEC o cautiune de 10% din sum de 2330 lei

Suspoendarea executarii silite se obtine pana la solutionarea defintiva a contestatiei, deci si pt apel.