avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate contawest

Activitate contawest

Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa intocmesc factura pentru un client din Italia care a inchiriat sala de conferinte din hotel si are si coffe break.Ambele firme sunt inregistrate in scopuri de tva.
Aceste facturi trebuie declarate in D390?
Va multumesc,
Buna ziua,
Lunar achitam o suma unei firme din SUA pentru un soft vizualizare video pe site.Va rog sa-mi spuneti daca aceasta factura se inregistreaza cu taxare inversa si daca se declara in cartusul F din declaratia 394.
Va multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca taxa speciala facturata de catre Compania de apa este corect a se inregistra pe contul 605 sau ar trebui inregistrata intr-un alt cont.
Va multumesc,
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez la completarea declaratie 394 cap.2.2.
La inceputul lunii s-a emis o factura de servicii in valoare de 1ooo lei +tva.Azi s-a constatat ca factura a fost emisa gresit .
S-a intocmit o factura cu minus care storneaza factura initiala si s-a refacut factura pe valoarea corecta 500 lei+tva.
In declaratia 394 cap.2.2.vom trece numarul facturii initiale care s-a stornat cea de 1000 lei+tva sau numarul facturii de stornare,factura cu valoare minus .
Va multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in situatia urmatoare:
Am depus decontul de tva si declaratia 394 pentru luna mai 2016 dar am omis sa inregistrez o factura pe care am emis-o cu taxare inversa livrare deseu hartie si carton.
Pentru declaratia 394 am depus rectificativa,dar pentru decontul de tva nefiind declaratie rectificativa la ce rand va trebui sa trec aceasta factura in decontul lunii iunie?
Va multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un model de note explicative pentru microentitati.
va multumesc,
Daca te incadrezi in categoria microentitatilor esti ogligat sa intocmesti bilantul in sistem simplificat sau poti intocmi bilantul care il intocmesc entitatile mici?
Va multumesc,
Buna ziua ,
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in cazul recuperarii pierderii in cazul pfa.
In anul 2013 a avut pierdere 9000 lei
In anul 2014 a inregistrat venit net 1200 lei iar pierderea fiscala de recuperat in perioada urmatoare 7800 lei
In anul 2015 a inregistrat venit net 800 lei ,pierderea fiscala de recuperat in anii urmatori 7000 lei.
In fiecare an pierderea de recuperat am trecut-o la cheltuieli,compensarea am efectuat-o prin declaratia 200 ramanand diferenta de recuperat.Oare am procedat corect?
In primul an 2014 finantele nu au tinut cont de pierdere si pe decizia de impunere anuala la randul cu pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti nu apare nicio suma.
Va multumesc,
Buna ziua,
Am achizitionat cu factura un cititor de carduri in valoare de 1100 euro.
Va rog sa ma ajutati unde as putea sa-l incadrez la mijloace fixe.
Va multumesc,
Buna ziua,
Cum se calculeaza diurna,in cazul unui angajat care pleaca in deplasare de exemplu azi la ora 10,00 si se intoarce maine la ora 17.00?
Cate zile de diurna i se pot acorda?
Va multumesc,