avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Activitate bengulescubogdan

Activitate bengulescubogdan

Răspuns la discuția Donatie casa fără mostenitori
Este făcută succesiunea, ons A întreb mâine dacă se poate cu o suma mai mica, deși imobilul costa mai mult.
Bună seara, am nevoie de o lămurire am tot citit pe net dar nu ma lămuresc de curând un vecin de al meu vrea sa îmi lase mie casa, soția lui nu mai este în viata, copii nu are, doar el are 2 nepoți,care nu îl ajuta deloc.
Dacă se face donatie se poate strica actul?inclusiv de el dacă se răzgândește după un timp?
De vânzare cumpărare as vrea eu, și el, dar nu am avem suma necesara pentru a ii depune în cont, ce ma sfătuiți sa fac, va rog sa ma îndrumați sa fac ce este mai bine, mulțumesc
Bună ziua,am o problema, am citit legea 210/1999, și nu înțeleg, eu vreau sa îmi iau cele 5 zile de concediu la nașterea copilului, le pot lua și pe cele 10 luna viitoare, dacă fac cursul de puericultura? Sau trebuie sa le iau pe toate în aceiași luna? Ca zice 8 săptămâni termenul, dar le vrewu separat, nu cumulate. Mulțumesc și sper sa ma ajutați,soția va naște în iunie la început și vroiam atunci 5 zile și 10 în iulie
Va multumesc

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

In primul rand incheiati un contract, sa va emita o factura, abia apoi trimiteti banii specificand nr facturii, vedeti sa corespunda contul din factura cu cel pe care vi l-au dat!

Bună seara va rog sa ma ajutați, am găsit pe cineva în Galați care confecționează porți, mi a zis sa ii trimit jumătate din suma lucrări ca avans în contul firmei, cu mențiunea avans lucrare porți, pot fi păcălit? Cum pot afla dacă contul iban al firmei corespunde? Sau este vechi, și nu abia este făcut? Ce părere aveți? Cum sa procedez? Va multumesc
am fost la primarie iar si miau zis ca este aflat in zona v5 adica protectie pentru infrastructura tehnica , este sina de tren dar este departe peste 70 de m de mine ce pot face sa le pot dovedi ca nu sunt 50 m cum zic ei? pentru ca nici macar nu pot construi nimic nici macar un cotet dupa cum zic ei...ce pot face tot la tribunal sa apelez ajutati-ma si pe mine va rog spuneti-mi unde sa am duc sa pot rezolva acesta problema treneul se afla in giulesti sectorul 1

Răspuns la discuția nu pot construi pe terenul meu?
am fost la primarie iar si miau zis ca este aflat in zona v5 adica protectie pentru infrastructura tehnica , este sina de tren dar este departe peste 70 de m de mine ce pot face sa le pot dovedi ca nu sunt 50 m cum zic ei? pentru ca nici macar nu pot construi nimic nici macar un cotet dupa cum zic ei...ce pot face tot la tribunal sa apelez ajutati-ma si pe mine va rog spuneti-mi unde sa am duc sa pot rezolva
buna ziua azi am fost sa ridic certificatul de urbanism de la primaria sec 1 si au zis ca nu pot construi nimic pe acest teren deoarece este zona verde.
cum pot face sa imi dea voie sa imi construiesc pe acest teren?
pot da primaria in judecata? pot castiga?sa imi dea voie sa construiesc sau macar sa imi dea un alt teren in alta parte?

terenul se afla bucuresti cartierul giulesti

va rog frumos invatati-ma si pe mine cum sa procedez cum sa fac sa fie bine sa nu pierd timpul si bani,pentru ca as vrea sa construiesc in aceasta vara

va multumesc astept indrumari