avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate crispa

Activitate crispa

Răspuns la discuția delapidare
Multumesc pt raspuns. Insa, daca prin contractul de cesiune se stabileste ca sumele de bani cuvenite pt serviciile prestate de cedent anterior cesiunii vor fi platite cesionarului? se poate considera ca administorul nu foloseste aceste sume in intereseul societatii cedente si isi insuseste aceste sume de bani?
Discuție delapidare
poate fi retinuta infractiunea de delapidare,fapta administratorului unei societati X de a cesiona cu titlu gratuit catre o alta societate Y in care are de asemenea calitatea de administrator un contract oneros (fiind principala sursa de venit a soc. X), evident pt intrarea in insolventa a societatii X si fraudarea creditorilor.
un contract de prestari servicii incheiat in 2006 intre o persoana fizica (nu PFA) in calitate de prestator si alta persoana fizica -beneficiar, pentru construirea unei cabane din lemn cu avans achitat de 80%, contractual nu a avut finalitate, dar avansul a ramas in continuare la prestator si refuza sa mi-I restituie. In contract nu se mentioneaza nimic despre situatia avansului in caz de neexecutare. Ce pot face sa-mi recuperez banii? avea dreptul sa faca un astfel de contract ca persoana fizica?este cumva evaziune fiscal tinand cont ca dansul are o societate cu acest obiect de activitate?Multumesc
pe cine chem in procesul de uzucapiune?Multumesc
Bunicii au cumparat o suprafata de teren de 1000 mp, in anul 1939. Detin o copie dupa acest contract de vanzare cumparare, scoasa de la arhivele statului. De asemenea detin si declaratia bunicii la finante in anul 1982, unde declara doar 250 mp. In anul 1982 moare bunica, bunicul era deja decedat si se dezbate mostenirea la notar dupa doar 200 mp din totalul de 1000 mp. Notarul scrie in Certificatul de mostenitor ca bunica a detinut terenul fara acte. Din cei 4 copii, trei stapanesc cate aprox. 300 mp dar fara acte. Terenurile fiecaruia sint ingradite si stapanite astfel dupa moartea bunicii, anul 1982. Care este modalitatea de a dobandi acte pt cei 300 mp pe care ii stapanim?Mentionez ca la finante nu suntem inregistrati neavand cu ce act sa ne inregistram. Multumesc!
Răspuns la discuția Punctul 160 din ordinul 50/1990
Cum va pot contacta in privat pt mai multe detalii privitoare last grupa 2 de la Imu bacau? Multumesc
Răspuns la discuția Punctul 160 din ordinul 50/1990
Buna ziua, tatal meu este in aceeasi situatie cu nerecunoastere grupei 2 de munca la Imu Bacau. Abia am primit adeverinta si ni s-a transmis de la Casa de pensii Bacau, ca nu va fi recunoscuta.Imi puteti spune..ce este de facut, contestat?multumesc
Răspuns la discuția uzucapiune
va rog tare mult, daca cineva stie ce pot face....
Răspuns la discuția uzucapiune
revin cu date concrete...deci bunica a cumparat impreuna cu bunicul in anul 1939.Detin o copie dupa acest contract de vanzare cumparare, scoasa de la arhivele statului. In anul 1982 moare bunica, bunicul era deja decedat si se dezbate mostenirea la notar dupa doar 200 mp din totalul de 1000 mp, ramanan mostenitori cei 4 copii.Dar, dupa cum am spus mai sus, bunica a impartit fara acte cei 1000 mp, fara acte,inainte sa moara, doi dintre frati isi stapanesc si in prezent bucata, pe care au construit casa, tatal sotului stapaneste terenul fara casa, iar cel de-al patrulea copil, cand bunica a impartit terenul lui I-a dat bani. Acestea sint actele pe care detinem pe acest teren.Cum pot sa obtinem acte pt cei 300 mp pe care ii stapanim?va multumesc

mai detinem si o copie dupa declaratia bunicii la finante din anul 1982, unde declara cei 250 mp..la finante nu platim impozit, nu este luat in evdienta acest teren
Răspuns la discuția uzucapiune
va multumesc!am mers pe la vreo doi avocati din Bacau, orasul in care locuiesc, dar nu au reusit sa-mi zica nimic concret. Imi puteti da mai multe detalii va rog, despre aceste demersuri premergatoare?