avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianaBaia

Activitate AdrianaBaia

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.In urma cu cateva luni am absolvit un curs pentru Proiectare sisteme de securitate, cursul a fost platit de catre patronul meu pentru a putea proiecta legal.In urma acestui curs am obtinut diploma pentru a merge cu ea la ISU pentru licenta.Cei de la ISU mi-au dat si licenta...sunt in legal cu tot, insa patronul nu vrea sa imi dea nici diploma si nici numarul de licenta.Inteleg ca a fost platit cursul din banii lui...insa eu am obtinut dreptul pe spatele meu.Ce demersuri pot face in acest sens?Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca marirea minimului pe economie de la 1 mai, se refera si la minimul pe economie pentru studii superioare.Pentru ca altfel nu e o marire generala pentru toate minimurile pe economie...ci doar pentru cei ce nu au studii superioare sau sunt incadrati ca neavand.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Demisie cu sau fara preaviz
Va multumesc pentru raspuns!Imi este de mare ajutor.
Buna ziua,
Sunt angajata unei firme de 4 luni cu contract nedeterminat cu program de 8 ore pe zi/5 zile pe saptamana.Deoarece o parte din colegii mei lucreza si peste program in fiecare zi si sambata, angajatorul ma forteaza sa fac si eu acelasi lucru...pur si simplu imi impune asta si ma ameninta ca daca nu ma conformez o sa suport consecintele.Consecinte care sunt din cate a vazut, comportament foarte urat, sarcini de lucru imposibil de realizat in timp real si in principiu scandal in fiecare zi pana ma determina sa plec singura.Cum si in ce conditii imi pot baga demisia?
Răspuns la discuția Cerere lichidare la zi
Va multumesc pentru raspuns si promptitudine.
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri legate de cererile de lichidare la zi.Lucrez ca si inginer la o firma, iar de 3 luni angajatorul nu ma mai plateste atat pe mine cat si pe restul angajatilor pe baza faptului ca nu ar mai avea banii.Cunosc situatia financiara a firmei si nu este in incapacitate de plata.Cu toate acestea doresc sa-mi depun cererea de lichidare la zi.Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul are obligatia sa-mi semneze aceasta cerere. Iar in cazul in care aceasta este semnata , angajatorul este obligat odata cu incetarea activitatii mele sa-mi plateasca salariul la zi?