avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate lori_ultras

Activitate lori_ultras

da aveti dreptate , am incercat acum ceva timp sa vorbesc cu un avocat sa depuna cererea in instanta dar a zis ca e un procedeu anevoios si dureaza mult :) poate nu avea chef de munca :)) acum am gasit client sa vand apartamentul la un pret bun si prefer sa pierd cei 1300 euro . merci frumos .





MihailZC a scris:

Asta numai un executor va poate spune. Dupa depunerea procesului verbal de indeplinire a procedurii la OCPI (impreuna cu un tarif de 75 de lei) in 3 zile lucratoare se radiaza sulta.
Se intelege ca, desi e mai rapida acesta procedura, ramaneti fara cei 1300 de euro, pe cand daca ati urma calea instantei, nu ati mai plati sulta.


bun , deci asta e procedura . cam cat dureaza pana se radiaza ? aproximativ . va multumesc .
MihailZC a scris:

Mergeti la un executor judecatoresc si solicitati achitarea sultei prin dansul. Procedura se numeste oferta reala urmata de consemnatiune. Practic dvs achitati acea suma de bani executorului, executorul o consemneaza la CEC pe numele persoanei respective dupa care o citeaza la domiciliu cum ca exista o suma de bani la dispozitia sa la CEC. Daca o ridica sau nu, nu va mai priveste. Ulterior, executorul judecatoresc va emite un proces verbal de indeplinire a procedurii cu care puteti radia sulta din cartea funciara.

va multumesc . banuiesc ca prin instanta dureaza foarte mult , fiind august . Cum se procedeaza mai exact in cazul CEC ? e nevoie de un executor ?





gi-jane2 a scris:

ori platiti, ori cereti instantei sa constate ca dreptul la actiune e prescris si cereti radierea sarcinii din cartea funciara.

Buna ziua , acum 7 ani am cumparat un apartament , in cartea funciara am o sulta de 1300 euro catre un mostenitor care nu a fost gasit la acel moment . in 2015 s-a prescris , au trecut 3 ani de la hotararea judecatoreasca definitiva .
In acest moment daca vreau sa vand apartamentul , cum ar trebui sa procedez ca sa il scot din cartea funciara ? poate cumparatorul nu accepta sa il cumpere asa ... am inteles ca se consemneaza suma la CEC , e nevoie de un executor sau o poate face si un notar ? astept raspunsuri , va multumesc .

Buna ziua , stiu ca mai exista alte intrebari de genul acesta pe forum insa nu am gasit un raspuns clar in conformitate cu legea , poate s-au mai si schimbat legile intre timp .
Deci , pe scurt , am un SRL pe care l-am suspendat pe o perioada de 3 ani acum cateva zile . Nu am datorii catre nimeni , o sa depun ce trebuie la timp , ce urmeaza dupa acesti 3 ani daca nu vreau sa il reactivez? am citit mai multe variante , ca se inchide firma automat , ca trebuie sa o inchid tot eu urmand sa platesc alti bani , cum ar fi mai bine ?
Va multumesc
Buna seara , am si eu nevoie de cateva informatii daca doriti sa ma ajutati. Impreuna cu cativa prieteni , doresc sa infiintez un fan club romanesc al unei echipe de fotbal italiana . Am luat legatura cu clubul , ne-au trimis documentele pe care trebuie sa le completam , taxa anuala pe care trebuie sa le-o platim este de cca 170 euro . Fan clubul o sa aibe peste 50 de membri , am decis ca fiecare din noi sa platim 10 euro pe an taxa de inscriere in fan club . Nu o sa avem activitati economice . Clubul din Italia ne-a zis ca putem sa facem chiar si pe persoana fizica , intrebarea mea este CUM SE PROCEDEAZA LEGAL ? stiti alte cazuri concrete ? am auzit cum ca ar fi bine sa facem o asociatie non profit cu care sa ne afiliem la clubul-mama , dar cred ca dureaza foarte mult infiintarea . astept informatii , va multumesc frumos .
Buna ziua , am si eu nevoie de un sfat , situatia e cam asa :
1. asociat unic la o micro cu 3% care implineste 2 ani si nu prea a mers niciodata , am avut vanzari online mici , nu are datorii catre nimeni .
2. as vrea sa o inchid si vreau sa stiu cum e mai bine ca sa nu mai platesc iar 1000-1500 lei . sa o suspend pe 3 ani sau sa o inchid acum direct prin lichidare voluntara ?
3. in contul firmei este si o suma de bani de vreo 2000 lei . ce o sa se intample cu ei ?
astept raspunsurile dvstra . va multumesc
pai da , dar nu e corect sa platim taxele vamale de 2 ori ... ideea e in felul urmator ... eu imi trimit comanda din china in germania la depozitul lor , asa m-am inteles cu ei ca sa imi dea transport gratuit si la intrare in germania cei de la acest depozit isi platesc taxele vamale pentru comanda mea ... de ce sa le mai platesc eu o data ? multe companii chinezesti fac asa , si-au facut depozite in europa tocmai pentru asta , pentru a le facilita clientilor transportul si evitarea taxelor vamale ...
Buna ziua , mi-am deschis o micro recent cu activitate vanzari haine pe internet . Imi cumpar hainele de la o fabrica din china care imi da factura si certificat de calitate , insa mi le livreaza de la depozitul lor din germania , toate hainele avand vama platita de catre chinezi o data cu intrarea lor in germania ... deci eu am factura din china si am documentele de trasport de la dhl care arata ca livrarea s-a facut din germania ... altceva nu imi pot da ... se considera achizitie intracomunitara ? mai trebuie sa platesc ceva la stat ?

va multumesc
Buna seara , mi-am deschis recent o microintreprindere cu activitate vanzare haine pe internet si acum trebuie sa imi cumpar marfa de la fabrica din china ... am fost azi la banca si nu se poate trimite bani de pe numele unei firme , trebuie sa fie neaparat persoana fizica .. nu stiu cum sa procedez tinand cont ca , contul de la banca inca nu e activ si am nevoie sa cumpar marfa cat mai rapid ... ma gandeam sa ma imputernicesc pe mine ca administrator unic sa pot face plati prin western union pentru societatea mea ... e posibil acest lucru? va multumesc