avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate soboy

Activitate soboy

Discuție Amenda rovineta
Buna ziua!As dori sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:
-am achitat prin sms taxa de drum pentru autoturism(rovineta) nu am fost atenta la momentul respectiv la detalii daca este confirmata plata,
Astazi am primit factura de telefon si am vazut cu nu s-a platit prin sms rovineta.Am verificat pe sitte si nu apar ca am rovineta platita.Au trecut 3 saptamani de atunci ,am circulat cu masina in aceasta perioada,E clar ca voi primi proces verbal cu amenda.
Intrebarea mea este :-voi primi mai multe procese verbale de pe unde au fost camere de filmat sau voi primi doar unul singur?
-care este sanctiunea?
Va multumesc!

Va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti cu o problema! Doua firme diferite ( SRL) pot avea acelasi sediu social? Mentionez ca la prima am un contract de comodat (sediu este in apartamentul unui bloc proprietete personala) iar a doua firma, eu ca proprietar si administrator al viitoarei firme, vreau sa imi deschid un SRL cu sediu in apartament proprietate personala.
Va multumesc!
Buna seara!Am si eu o intrebare:daca in anul 2010 nu am onorat o plata a unui contract cu o telefonie mobila sau nu mai stiu exact daca am platit ,dupa atatia ani.primesc un plic la posta ,fara confirmare de primire de la un cabinet de avocatura ,precum ca am o restanta in valoare x catre o firma recuperatoare ca urmare a nerespectarii contractului de servicii incheiat cu firma de telefonie mobila si daca nu onorez aceasta plata in termen de 5 zile voi fi executat silit,trebuie luat in seama?Care sunt pasii?Mentionez ca in aceasta notificare nu e mentionat numarul si data contractului cu firma de telefonie.Stiu ca dupa 3 ani se prescriu debitele.Eu pana azi 11.11.2013 nu am primit nimic,.cu confirmare de primire.Va multumesc!
Multumesc frumos!
Buna seara!Va multumesc frumos pentru raspuns!Deci in concluzie: din textul de lege de mai sus reiese ca pot obtine venituri mai mici de 500 lei lunar dar numai din activitatile de PFA, I.I. sau I.F. si pot beneficia si de indemnizatia de somaj?



Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema!In perioada somajului ,daca lucrezi ca zilier sau cu conventie mai pot beneficia in continoare se indemnizatia de somaj?
Răspuns la discuția Somaj
Multumesc frumos!
Discuție Somaj
Buna ziua!As vrea sa stiu daca in cazul unui contract de munca pe perioada determinata respectiv 3 luni,in cazul in care nu se mai reinoieste contractul de munca
beneficiez de ajutor somaj sau cat timp beneficiez de concediu medical daca m-am imbolnavit pana expira contractul (3 luni).Am dreptul la concediu de odihna dupa 2 luni jumate?Cate zile?