avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate gherlananca

Activitate gherlananca

Locuiesc in chirie (cu flotant) la etajul unu al unui bloc, iar dedesubt este un bar cu terasa. Toata vara am sunat la politia locala pentru ca era foarte tare muzica si clientii extrem de galagiosi. Programul de functionare este pana la ora 24 ceea ce nu mi se pare normal avand in vedere ca este la parterul unui bloc de locuinte. Totusi adesea nici la ora 2 nu dau muzica mai incet, muzica este atat de tare incat imi vibreaza toate in casa. Echipajele vin, merg. Se rezolva problema in seara respectiva. Domnul care raspunde apelurilor de la politia locala mi-a spus pana la urma sa fac o sesizare scrisa la sediul politiei ca asa se vor lua masuri ca pe echipaje "le impresioneaza" scuze, un suc, o cafea... Am vorbit si cu barmanita si i-am explicat frumos ca vreau macar sa isi respecte programul chiar daca mi se pare mult pana la ora 24, ca am copil mic, il trezeste, numai adoarme... Ce sa fac? Cui sa ma adresez incat sa se ia masuri? Se pare ca deranjati suntem doar noi si vecinii de vis a vis. Am inteles ca cei de la asociatia de proprietari sunt platiti sa nu intervina.
Am citit urmatorul articol

[ link extern ]

Mai este in vigoare legea? Daca am nascut in sept 2013 mai pot solicita aceasta suma? Unde?
Sunt casatorita civil din martie 2013. Cand am depus actele pentru cununie am fost intrebati cum alegem: bunurile in comun sau separat si am ales in comun, dar acum as vrea separat. Cum se procedeaza? Nu doresc divort, ci doar alegerea variantei ca eu si sotul sa avem bunurile separat. In timpul casatoriei nu am achizitionat bunuri, nici nu am mostenit. Se face la notar? Cat costa?
Sunt insarcinata si am ca termen al nasterii 11 sept 2013. Din 2 martie 2013 sunt tot in concediu medical (datorita contractiilor) si medicul mi-a interzis sa mai merg la lucru. Vreau sa stiu daca o sa pot lua indemnizatia pentru cresterea copilului avand in vedere ca lucrez cu carte de munca din mai 2012. Am avut si inainte carte de munca, dar din decembrie 2011 pana in mai 2012 nu am fost angajata. In mai si iunie 2012 am lucrat la o firma, iar din iulie 2012 sunt angajata la firma la care lucrez si in prezent. Am inteles ca pentru indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa fi cotizat in ultimele 12 luni la impozitul pe venit, iar din concediul medical nu se retine impozit pe profit. Cele 12 luni care sunt? Pana la intrarea in prenatal sau pana la nastere?