avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate danciusimona

Activitate danciusimona

Buna ziua, sunt functionar public intr-o primarie ,prin Hotarare de Consiliu, a fost stabilit salariul in anul 2017, prin inmultirea unui coeficient cu salariul minim pe economie in plata, frumos 2017,2018 din 2019 a fost plafonat prin HCL,din 2020,2021,2022,efectul fiecarei hotarari vizand anul urmator, intrbarea este daca pot sa faca si acum o hotarare ptr anul 2023 sa inghete iar salariile(suntem la nivelul anului 2019), a fost invocat o data o ordonanta de plafonare, apoi ca nu sunt bani de investitii vreo 2 ani, bineinteles ca este rea vointa, atunci cand este elaborat proiectul de buget, primul capitol sunt cheltuieli cu salariile, dupa....investitii.
Va rog foarte frumos si in numele colegilor mei unde sa intrebam, care sunt pasii, va multumesc!
Buna ziua ! Sunt functionar public, intr-o primarie, institutie pe langa care s-a infiintat o asociatie nonprofit si care are ca membrii fondatori :primarul vicele,,,si care imi propun sa fac si eu parte sa colectez eventualele sponsorizari. Va rog sa ma ajutati cu raspunsul, am sau nu voie sunt sau nu in incompatibiitate . Va multumesc! Daca se poate urgent, sunt presata de timp
In ce conditii poate participa o persoana, care este angajata la o primarie, ca personal contractual,respectiv referent cultural , la campamia electorala?
Multumesc!
Colegii mei au fost trimisi in judecata pt abuz in serviciu, au angajat administratorul public al comunei, in urma concursului,au fost membrii ai comisiei de concurs si au fost fortati de cel care a candidat (la momentul concursului acesta avea functia de consilier local), iar acesta a venit cu subiectele facute de el, fapt declarat de colegii mei si rezultat din cercetarea penala. La momentul acesta ,el este arestat pt mai multe fapte. Initial colegii mei au avut calitatea de martori, apoi suspecti dupa care inculpati,Suspendarea este un fapt inevitabil, dar nu in conditiile de acum, asa cred eu, ca UAT-ul trebiua notificat prin adrese de la institutii abilitate nu conform portalului de instanta.
Buna seara!
vreau sa spun ca suspendarea raporturilor de serviciu, a functionarilor publici in cauza (colegii mei) a avut la baza notorietatea cazului si portalul de instanta.UAT-ul nu s-a constituit parte civila,speta este organizarea si desfasurarea unor concursuri in vederea recrutarii personal contractual dintre care unul de conducere.
Va multumesc!
intrebare
sunt functionar public, iar la uat-ul unde-mi desfasor activitatea, mai multi colegi au fost implicati intr-o cercetare penala.Au primit fiecare ordonanta de la procuror, prin care le comunica faptul ca trimisi in judecata si au calitatea de inculpat,iar uat-ul nu s-a constituit parte civila.Catre primarie nu a venit nici un act oficial, par vicele cu atributii de primar,le-a suspendat raraporturile de serviciu pe motiv de "notorietate caz si portal de instante judecatoresti" invocand in preambului actului administrativ numarul rechizitoriului transmis ,catre fiecare personal nu pe adresa primariei.
intrebarea este : ESTE UN ABUZ in serviciu al persoanei care are calitatea de numire?cat dureaza procesul la contencios administrativ.
Va multumesc !
Unde pot sa reclam un ziar online" Dambovita Newws,pentru ca posteaza articole mai mult decat calomioase la adresa mea?
Ma numesc Danciu Simona, sant operata de histerectomie abdominalacu anexectomie bilaterala,pot beneficia de reducere impozit pe salariu?
va multumesc!
Răspuns la discuția spor vechime
dar iau 798, e bine?
Răspuns la discuția spor vechime
Inspector asistent I primarie de comuna grad II .