avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate andronache112

Activitate andronache112

pai politistul a spus ca eu l-a lovit,nu ca a cazut,si judecatorul a retinut ce a spus el.multumesc.in caz ca nu il achita,ii poate suspenda restu de pedeapsa?
Buna ziua
O persoana a fugit de un politist,iar acesta a cazut si si dislocat umarul,a primit 21 de zile de ingrijiri.

Cel ce a fugit,a primit 6 luni cu executare,din care a facut 3.fiinr acuzat de ultraj

Saptamana asta are apelul.Imi putetie explica va rog,la apel,este audiat iar,sau s ejudeca pe ce a fost declarat deja?

Ce sanse are sa i se suspende restu de pedeapsa,neavand abateri sociale,sau antecedente.

Si inca o intrebare.Se poate ca instanta de apel sa pronunte sentinta pe loc?daca nu,cam cat dureaza pronuntarea unei sentinte.multumesc.
Buna ziua.
Am o intrebare,un dosar solutionat cu NUP,sin motive conncrete,si foarte bine intemeiata solutia,se poate redeschide cand bunul pentru care a fost deschis dosarul e gasit?

Am depus o plangere,care sa solutionat cu NUP,deaorece nu puteama duce acte doveditoare asupra bunului,care sa teste ca e al meu.
Este vorba de o inselaciune.Am trimis un scooter unicat in tara,cuiva,si urma s aimi trimita banii.nu ia mai trimis.

Am descoperit scooterul,dar solutia este adat deja,si nu am acte,decat martori ca a fost al meu.

Se mai poate face ceva?Daca merg la politie si spun ca am vazut scootru,se poate recupera?stiu la cine e,in alt oras.va multumesc.

mentionez ca nu mai sunt in termen,si nu am atacat solutia.
Răspuns la discuția COMPLICITATE LA FURT
Asa as spune si eu,s amergeti insotit de un avocat.
Pentru ca depinde si ce declara seful de santier,pentru ca poate sa declare impotriva dumneavoastra ca sa scape el.

Incercati s amergeti cu avocat,iar daca nu puteti,declarati adevarul,fiti sincer,si nu lasati urme de indoiala,pentru ca,intr-adevar,sunteti complice pana la proba contrarie.

Si nu proprietarul va cheama,si politia,care decite si in ce calitate va cheama.
Răspuns la discuția COMPLICITATE LA FURT
Pai sunteti din start complice.Ideea e sa gasiti argumente serioase si sa deveniti martor.
Răspuns la discuția Frauda cu buletinul
nu ati facut deloc o greseala,si v-am sfatuit ca,daca credeti ca e vorba de inselaciune sa faceti denunt din timp,ca sa creasca sansele sa iesiti nevinovat.

nu sunteti credibil din cauza ca,ati spus ca pritenul dmv. a venit s a spus ca sia uitat buletinul acasa,si sa scoateti cu buletinul dumneavoastra.

Nu ati fi avut cum sa ii scoateti decat daca dinainte au fost banii pusi pe numele dumenavoastra,altfel erau pe numele lui,ca doar de aia a a venit,sa isi scoata banii.

Can trimiti bani,trimiti pe un nume,nu il poate scoate PETRE daca e pe numele lui Vasi.
Infine,nu ma chinui sa explic,daca nu intelegi e problema dumneavoastra.

[Editat de admin: Va rog sa va pastrati impresiile pentru dumneavoastra, pe forum nu judecam pe nimeni]

Răspuns la discuția Frauda cu buletinul
Si chiar erau de la mama lui banii?
O sa trebuiasca sa demonstrati,in cazul unei inselaciuni,ca nu aveti nici o implicatie,ceea ce va fi foarte greu.

Eu unu nu va cred,mas mira s ava creada un politist sau jedecator.presupun ca si prima data sia uitat buletinul acasa,si ati mers si ati scos cu buletinul dumneavoasta banii fiind pe numele lui.cu atitudinea asta,o sa atrageti o pedeapsa cu executare asupra dumneavoastra,succes
Răspuns la discuția Frauda cu buletinul
Daca vreti un raspuns corect care sa va ajute,fiti sincer

Intelegeti,nu conteaza ca buletinul lui era acasa,pentru ca banii erau dinainte pe numele dumneavoastra,deci minciuna asta nu tine.
el nu putea sa scoata banii cu buletinul sau.

Sa va asteotati cat de curand sa fiti cautat de politie,si cercetat penal,deoarece ati ridicat banii,si sunteti principal suspect.cum o sa demonstrati ca anu aveti implicatii,si ca nu ati cheltuit dumneavoastra banii
Răspuns la discuția Frauda cu buletinul
Daca vreti sa scapati curat,mergeti si faceti denunt impèotriva prietenului dumneavoastra,si declarati ca ati fost indus in eroare.Astfel,veti scapa de o pedeapsa penala..

De altfel,banii erau pe numele dumneavoastra,ceea ce inseamna ca stiati ca cineva a trimis bani pe numele dumneavoastra si ati acceptat sa-i ridicati.
Ar fi o posibilitate sa fi fost pe o mana cu prietenul,sau chiar ati fost indus in eroare,asta stiti dumnevoastra.Dar ca sa scapati,faceti denunt inainte sa va caute ei,pentru ca daca va prind ei inainte,va fi greu.

Nu inteleg nici de ce,acel prieten nu a ridicat cu buletinul sau.de ce au fost trimisi banii pe numle dumneavoastra,daca erau de la rudele dansului,trebuia sa va dea de gandit.
Răspuns la discuția Violarea corespondentei
Doamna,dupa cum v-am spus,inca mai aveti cai de atac,nu se termina aici.

De altfel,din ce relatati,rreiese ca a postat acele facturi,nu ca a deesfacut plicul.
Spuneti-mi dumneavoastra,cum putem demonstra ca el a desfacut plicul?

Dca o persoana vinde o masina furata,cum putem demonstra ca el este hotul?

El poate sa zica ca a gasit facturile pe jos desfacute.