avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate camelllia

Activitate camelllia

Cui ma pot adresa sa aflu cine e proprietarul unei case? Acolo locuiesc ilegal persoane care dau foc la cauciucuri, cabluri etc. Politia ridica din umeri. Casa nu apare ca ar avea cadastru facut, toate casele din jur au numar cadastral, acolo nu apare nimic.
stiu asta, am intrebat si mi-au zis ca n-au primit nimic de la Termoenergetica, de parca ce legatura are una cu alta. Noi avem deja contoare puse acum vreo 8 ani, dar au renuntat la idee pe motiv ca era scump(!) abonamentul (se citeau wireless). Motivul real fiind ca multe apartamente erau nelocuite si daca isi inchideau caldura erau afectati ceilalti avand mai multi pereti reci. Asta presupun ca e motivul si acum. Eu as vrea sa trec peste si sa-mi pun contor, dar pot asa de capul meu? Data trecuta am pus toti cu aceeasi firma.
Pot sa-mi pun singur contor la caldura chiar daca asociatia nu are niciun gand? Stiu ca e obligatoriu de la 1 ian. si ei zic ca nu stiu nimic(=nu vor).
Buna ziua,
o doamna nascuta in 1960, cu 11 ani si 9 luni vechime poate primi vreun fel de pensie? Pensie minima sau pensie sociala? Nu stiu exact daca anii lucrati sunt inainte sau dupa '89.
Multumesc!
Cineva mi-a pus casa de vanzare pe un site si m-am trezit cu cumparatori la poarta. Nu avea nr de tel, doar adresa. Am scris site-ului sa stearga anuntul , dar nu mi-au raspuns. Legal ii pot obliga cumva sa-l stearga. Presupun ca e o gluma proasta.
Indemnizație de sprijin COVID pentru artisti

A aplicat cineva? Stiti cumva care e procedura? Intreb pentru o dna care are PFA si care nu stie de unde sa inceapa.
Am gasit ca ar trebui trimise documentele pe aici.gov.ro , dar nu stiu ce procedura sa aleg sa vad macar ce documente ii trebuie.
Pai nu mama e proprietar, ea voia doar sa cumpere.
A facut proprietarul plangere , a venit politia, i-a gasit pe noii proprietari in locatie si le-au aratat un act facut de un avocat ca ei ar fi cumparat de la o firma. Politia a zis ca nu e in regula actul pentru ca nu e autentificat de notar. Inteleg ca noiii "proprietari" le-au spus politistilor ca ei sunt cumparatori de buna credinta asa ca n-au nicio vina ca actul nu e legal. In concluzie daca am inteles corect proprietarul a fost trimis sa se judece cu ei si ca s-a deschis dosar penal n-am inteles pentru cine, probabil in rem.
Ma rog, ne-am cam luat gandul de la casa, dar nu inteleg cum de mai e posibil asa ceva in 2020. Acte false, ocupat case si proprietarul se uita cum aia ii "fac curat" in casa.
Cu siguranta au stiut ca e plecat din tara si probabil la un moment dat o sa-i propuna sa se inteleaga la bani si sa le lase lor casa, ei fiind "de buna credinta". De parca mai cumpara cineva case fara sa mearga la notar si crede ca e o tranzactie in regula. Cum e posibil sa vinzi de minim 2 ori o casa si niciunul din cumparatori sa nu simta nevoia sa mearga la notar?
Si o si renoveaza din temelii, toarna placa, schimba tot, probabil vor sa-i ceara despagubiri proprietarului real. Nu pot fi impiedicati macar sa nu mai renoveze?
In fine...Mai rau ca in anii 90.
Buna ziua,

mama voia sa cumpere o casa parasita in jur de 30mp ca sa plece de la bloc. Proprietar e un cetatean strain plecat din tara. Erau in discutii si inca negociau pretul cand deodata cineva a venit , a scos lacatul vechi , a pus unul nou si un afis cu un numar de telefon, proprietar , va rog nu mai aruncati gunoiul (fiind parasita, multa lume arunca gunoaie)
L-a intrebat pe proprietarul cu care era in discutii daca stie ceva , nu stia nimic. L-a sunat pe cel "nou" si a zis ca el a cumparat in urma cu 2 saptamani si ca da, a auzit de proprietarul asta cetatean strain , dar deja era a 2-a tranzactie cand a luat el casa.
Acum, noi avem dovada platii impozitului in iulie pe numele vechi, cand putea sa o vanda cineva de 2 ori? In plus, avand si copie dupa cadastru si extras carte funciara vechi am scos azi extras de carte funciara de informare online si apare tot vechiul proprietar.
Pur si simplu nu mai intelegem nimic, noul proprietar i-a spus mamei la telefon, sa vina dnul X in Romania sa rezolve problema, cu ton ironic.


In cat timp se actualizeaza cartea funciara in caz ca a avut loc vreo tranzactie? E posibil sa se fi schimbat proprietarul si sa nu apara in cartea funciara? Unde as putea verifica?
Intre timp noul proprietar nu are nicio apasare, a aruncat din obiectele vechi, maine a zis ca incepe renovarea. A mai intalnit cineva asa ceva??
Răspuns la discuția Pensie pe card/cont
Are cont, la casa de pensii nu are cum sa ajunga, e in alt oras. Dar poate simplifica si ei cumva.
Buna ziua,

mama mea primea pana acum pensia de la postas. Exista vreo posibilitate sa treaca pe un cont bancar sau card (al ei, nu al altcuiva). Casa de pensii e in resedinta de judet deci exclus sa mearga pana acolo in conditiile astea.
Sper sa se gaseasca o solutie, nici pentru postasi nu e bine sa fie atat de expusi.
Multumesc.