avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate anapopescu12

Activitate anapopescu12

Răspuns la discuția Drept de proprietate - mostenire
documentul este facut la notar
Buna ziua! Ma puteti ajuta cu urmatoarea situatie: Am mostenit un imobil in urma decesului tatalui meu in 2007. Succesiunea a fost facuta in urma decesului si imobilul mi-a revenit mie si mamei. Anul trecut (deci 16 ani mai tarziu) am fost contactati de o doamna care detine un antecontract de vanzare-cumparare incheiat intre dumneaei si tatal meu cu 5 ani inaintea decesului tatalui meu, prin care tatal meu se obliga sa vanda imobilul doamnei respective dupa obtinerea conismtamantului sotiei (adica al mamei mele intrucat imobilul era pe numele amandurora). In acest document se mentioneaza ca pretul total de vanzare a fost achitat integral dar nu se stabileste nici o data la care ar fi urmat sa se semneze contractul final de vanzare cumparare. Acest act este autentificat la notar. Mentionez ca numele doamnei respective nu apare in nici un act al casei (nu apare inscris cu sarcini in Cartea funciara) iar mama mea nu a stiut despre aceasta intelegere pana acum. Doamna respectiva sustine ca imobilul este al dumneaei si ca ne va actiona in judecata. Intrebarea este: are vreun castig de cauza avand in vedere ca mama mea nu si-a dat niciodata consimtamantul pt vanzarea casei si ca au trecut 20 de ani de la data semnarii acelui antecontract (timp in care nu am fost contactati de aceasta doamna)?
Buna ziua,

In anul 2008 tatal meu a semnat un contract de leasing pt o masina pe o durata de 4 ani. In anul 2010 tatal a decedat iar eu am continuat sa platesc ratele, fara modifcari contractuale. Tatal avea o asigurare de viata incheiata la constractul de leasing dar despagubirea nu s-a efectuat pt ca tatal suferea de o boala pe care nu a mentionat-o la semnarea contractului. Eu am continuat sa platesc ratele cu tot cu prima de asigurare de viata inclusa. As dori sa stiu daca se poate restitui suma platita pentru aceasta asigurarea de viata dupa decesul tatalui, in conditiile in care titularul contractului a ramas tot tatal iar despagubirea nu a fost facuta.

Va multumesc anticipat