avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate punisherx

Activitate punisherx

Răspuns la discuția Evitare dubla impozitare Belgia
Buna seara,

Sunt lucrator independent (PFA cu norma de venit), detasat in Belgia, prestez servicii in Luxembourg (programator) si locuiesc in Belgia cu contract de inchiriere din August 2012 (sunt insotit de sotie si copil). Am primit de curand o declaratie de impozitare pentru persoane fizice din partea administratiei financiare belgiene.
Cand am plecat din tara nu am stiu ca dupa 6 luni petrecute in alta tara devin rezident fiscal in tara respectiva.
Am citit pe europa.eu ca poti locui mai mult de 6 luni in alta tara, in detasare si sa ramai rezident fiscal al tarii de origine daca ai locuinta permanenta in Romania si legaturi personale si economice (in Romania am un apartament proprietate personala).
Mi-au spus ca trebuie sa fiu impozitat si aici pentru venituri (desi am adus certificate doveditoare ca am impozitul platit la zi in Romania).
Ce se poate face in aceasta situatie pentru a evita dubla impozitare (eu platind impozitul in romania)?
Pe mine m-ar ajuta certificatul de domiciliu fiscal (recomandat persoanei anterioare)?

Mentionez ca abia acum 10 zile am primit Atestatul de Inregistrare in Registrul National Belgian (actele au fost depuse in sept).

Va multumesc!