avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate jitcadiana

Activitate jitcadiana

Buna ziua,am si eu o intrebare ca nu mai inteleg nimica...pana la urma daca iau sala la scoala de soferi si pic la traseu, trebuie sa mai dau iar sala?sau doar traseul?
cine ma poate ajuta va rog frumos?multumesc...
Discuție DREPT LA ACTE
Buna ziua,va rog sa ma ajutati in legatura cu o problema grava....acum 20 de ani tatalui meu de la fabrica un de a lucrat,i dat u apartament pe numele lui stand in chirie,in urma divortului statul lea incredintat apartamentul sa stea amandoi acolo unul intro camera si mama intro camera,acum 5 ani am primit de la primarie o hartie prin care ne anunta ca daca nu achitam apartamentul ne da afara.eu am plecat afara sa muncesc ca sa il pot cumpara,iam trimis bani mamei ca sa il cumpere,insa ea nu mia zis k il cumparase doar cand am ajuns acasa,mintinduma si netrecandu-ma pe acte asa cum mi-a spus.tatal meu nu astiut ca s-a cumparat apartamentul iar cand a aflat ma intrebat cum a putut sa il cumpere fara semnatura lui...eu nu am stiut ce sa ii raspund pentru ca nici eu nu am stiut,la cateva zile dandu-ma si pe mine afara din apartament cu tot cu copil...ce as putea face?sa imi recuperez apartamentul pe care eu l-am cumparat?tatal meu mia zis k imi lasa mie partea lui din apartament...mai putem face ceva?in concluzie mai putem recupera apartamentul?a procedat corect ca la cumparat fara semnatura lui,desi in sentinta de divort spune clar ca el era pe contract si nu ea,chiar daca locuiau amanoi acolo in camere separate?iar la lonconfort ea a dus doar 2 sentinte de divort iar pe a treia cea in care spune ca amandoi sa stea si el era pe acte nu a duso ,aceasta fiind ultima sentinta si irevocabila. ce pot face? va rog ajutati-ma
va rog sa ma lamuriti cu o problema,mai delicata...tatal meu impreuna cu mama,au cumparat un pamant care apartinea unei biserici.Din cate stiu eu nu s-au facut acte pe acel pamant si s-a construiot o casa.La divort mama nu a facut partajul casei,dar acuma mama impreuna cu sora imi doneaza mie partea lor iar tatalui meu ii revine restul de 25 %.pot deveni proprietar daca mama nu a facut partajul? si chiar daca tatalui meu ii revin si lui cei 25 %?sau imi poate ramane mostenire mie dupa moartea tatalui? In final vreau sa fiu eu proprietar,pot daca nu e facut partajul in urma divortului? va multumesc
da aici asa e.. ink nu e moarta,dar ce poate face copilul care a muncit si a bagat atatia bani si a cumparat si apartamentul nestiind k mama lui l„a trecut direct pe numele ei fara a„l impuiternici sau kestii de genul... ce ramane de facut?el are ink domiciliu pe acel apartament(adresa)...
buna ziua,ma confrrunt si eu cu o problema daca ma puteti lamuri? apartamanetul sotului meu a fost dat de stat mamei sale acum 26 de ani,ea de atunci platea pe luna o anumita suna, pana acum 5 ani,cand a venit de la primaria un act prin care spunea ca daca nu se achita apartamentul integral ,adica suma ce mai ramasese va fi dat la primarie catre licitatie va fi pierdut,sotul meu a plecat in afara sa il cumpere.Ia trimis bani mamei lui sa il cumpere ca sa nu il piarda si ia si la pus pe numele ei,desi ii spusese k daca il cumpara ii ramane lui,el mai avand 3 frati.Ea nu a zis nimik si pana acum un an ne-a dat afara din apartament,ramanandui ei apartamentul cu tot ce e in el,noi neputand face nimika,desi ea nu a mai muncit de vreo 8 ani,fiind intretinuta de noi.Ce am putea face sa recuperam apartamentul?Mai avem sanse?Chiar daca avem domiciliul la bloc,tot ne-a dat afara.Va rog frumos ajutati-ma!
o intrebare,o persoana poate fi data afara din locuinta unde avea domiciliul?adica de catre mama sa,nemaiavand nici un drept sa locuiasca acolo?acea persoana poate vinde apartamentul fara copil,adica fara semnatura lui,fiind persoana care a locuit acolo?parintii sunt divortati de 20 de ani si apartamentul a fost gen anl si a fost cumparat incoace numai ca inca nu s-a terminat de achitat tot ,au mai ramas cateva rate de dat,intrebarea mea este,acea persoana poate sa vanda apartamentul fara semnatura persoanei care locuia acolo?