Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatie - examen scoala de soferi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatie - examen scoala de soferi

Buna ziua,am si eu o intrebare ca nu mai inteleg nimica...pana la urma daca iau sala la scoala de soferi si pic la traseu, trebuie sa mai dau iar sala?sau doar traseul?
cine ma poate ajuta va rog frumos?multumesc...
Modificarile aduse regulamentului de aplicare a OUG195 prin HG 480/2013 privesc valabilitatea cursului de pregatire teoretica si practica in vederea sustinerii examenului si nu rezultatul probei teoretice.

HG480/2013
7. 1 Articolul 36 se modifică şi va avea următorul cuprins:
" Art. 36. -
Cursul de pregătire teoretică şi practică în vederea susţinerii examenului pentru obţinerea permisului de conducere este valabil un an de la data absolvirii."

Sustinerea examenului pentru obtinerea permisului de conducere este reglementata de Ordinul MAI nr. 268/2010 completat si modificat de Ord. MAI nr. 82/2013

Ordinul MAI 268/2010 modificat si completat de Ord. MAI 82/2013 (11.06.2013) privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere

Art. 1. - (1) Prezentul ordin stabileste procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere.
(2) Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se realizeaza potrivit prevederilor prezentului ordin, cu respectarea conditiilor prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare ordonanta de urgenta, si de Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificarile ulterioare.

Art. 2. - In sensul prezentului ordin, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
d) examinare - verificarea cunostintelor si aptitudinilor candidatilor pentru obtinerea dreptului de a conduce autovehicule si remorci pe drumurile publice, alcatuita din proba teoretica si proba practica;

Art. 12. -
(1) Candidatii declarati respinsi se pot prezenta in vederea programarii pentru o noua examinare numai dupa o perioada de cel putin 15 zile de la data declararii ca respinsi, dar nu mai tarziu de un an de la absolvirea cursurilor.
(2) Candidatii neprezentati se pot prezenta in vederea programarii oricand, dar nu mai tarziu de un an de la absolvirea cursurilor.
(3) Candidatii declarati admisi la proba teoretica, care nu se prezinta la proba practica intr-un termen de cel mult un an de la data absolvirii scolii de pregatire a conducatorilor de autovehicule, sunt declarati respinsi.
(4) In cazul depasirii termenului de un an de la data absolvirii scolii de pregatire a conducatorilor de autovehicule, examinarea pentru obtinerea permisului de conducere este conditionata de efectuarea unui nou curs de pregatire.

In concluzie, daca se pica traseul se da sala din nou.