avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate Iryna_47462

Activitate Iryna_47462

Răspuns la discuția Declaratie credit prima casa
Va multumesc din suflet!!
Răspuns la discuția Declaratie credit prima casa
Pot preciza ca intre timp am aflat ca la primaria orasului meu nu am fost trecuta pe rol. In acest caz,se poate sa ma gaseasca de la banca in vreo baza de date ca proprietar?
Răspuns la discuția Declaratie credit prima casa
Am inteles. In acest caz,automat suprafata pe care o detin eu are mai mult de 50 de metri patrati.
Mai pot face credit Prima casa?In conditiile in care,repet,nu detin in exclusivitate aceasta casa,ci cu mama.
Răspuns la discuția Declaratie credit prima casa
Multumesc pentru raspuns!
Am sous la banca acest lucru. Problema este ca pe casa nu este facut nici cadastru,nici intabulare. Astfel,EU nu stiu ce suprafata imi revine mie. La o banca mi s a spus ca nu ii intereseaza,problem a o rezolv la notary. La o alta banca,mi s a spus ca juristii lor vor cauta si ca at first bine sa aflu ce suprafata am.
Problema mea e in ceea ce priveste interpret area declaratiei.
Buna ziua! sunt in curs de derulare a unui credit prima casa si intampin probleme in legatura cu declaratia referitoare la proprietatea cu suprafata mai mica de 50 m patrati.
Detin o proprietate,deobandita in urma unei succesiuni,impreuna cu mama mea. Casa are mai mult de 50 de metri patrati.
Declaratia pentru prima casa suna cam asa: "declar ca nu detin in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia nicio locuinta cu suprafata mai mare de 50 metri patrati".
Eu inteleg ca pot da linistita declaratia respectiva deoarece consider ca nu ma incadrez in nici una din cele 2 categorii. Nu detin in exclusivitate acea casa,nici cu sotul.
Ma puteti ajuta?exista posibilitatatea sa incalc prevederile legale,urmand astfel sa mi se respinga dosarul?
Va multumesc!!:):)
Va multumesc pentru raspuns!La inceput,i a solicitat mamei sa ii semneze un act notarial prin care sa i se permita sa renoveze casa veche(casa bunicilor),pe vechiul amplasament.Lucru care de fapt nu s a intamplat!M am mai gandit ca ar mai fi o problema dintr un alt motiv:atunci a semnat doar mama actul,eu avand 3/4 din proprietate pe numele meu,iar mama 1/4.Normal nu ar fi fost sa semnez si eu?Va multumesc!
As dori sa stiu ce castig de cauza as avea in conditiile in care as chema in instanta un vecin care a binevoit sa isi construiasca o parte din fundatia casei si coltul casei acestuia pe terenul meu!Pe langa asta,trebuie luat in considerare faptul ca nici macar nu exista distanta legala dintre case!Va multumesc!