Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Declaratie credit prima casa
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Declaratie credit prima casa

Buna ziua! sunt in curs de derulare a unui credit prima casa si intampin probleme in legatura cu declaratia referitoare la proprietatea cu suprafata mai mica de 50 m patrati.
Detin o proprietate,deobandita in urma unei succesiuni,impreuna cu mama mea. Casa are mai mult de 50 de metri patrati.
Declaratia pentru prima casa suna cam asa: "declar ca nu detin in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia nicio locuinta cu suprafata mai mare de 50 metri patrati".
Eu inteleg ca pot da linistita declaratia respectiva deoarece consider ca nu ma incadrez in nici una din cele 2 categorii. Nu detin in exclusivitate acea casa,nici cu sotul.
Ma puteti ajuta?exista posibilitatatea sa incalc prevederile legale,urmand astfel sa mi se respinga dosarul?
Va multumesc!!:):)
cel mai bine expuneti problema la banca care va va acorda creditul.
Partile de proprietate obtinute prin mostenire nu se iau in calcul.

Puteti declara ca "la data solicitarii creditului detin in proprietate exclusiva cel mult o locuinta, dobandita prin orice alt mod decat prin Program in suprafata utila mai mica de 50 mp".

Daca proprietatea ar avea mai mult de 101 mp utili este posibil sa aveti ceva probleme dar pentru mai multa siguranta intrebati si la banca asa cum v-a indicat @Joha.
Multumesc pentru raspuns!
Am sous la banca acest lucru. Problema este ca pe casa nu este facut nici cadastru,nici intabulare. Astfel,EU nu stiu ce suprafata imi revine mie. La o banca mi s a spus ca nu ii intereseaza,problem a o rezolv la notary. La o alta banca,mi s a spus ca juristii lor vor cauta si ca at first bine sa aflu ce suprafata am.
Problema mea e in ceea ce priveste interpret area declaratiei.
Nu trebuie facuta vreo comisie de juristi sa va spuna cat va revine din casa.

Suprafata casei trebuie sa fie inscrisa in actul de proprietate.

Mama în calitate de soţie supravieţuitoare va moşteni un sfert (1/4) iar dvs. o cotă de trei pătrimi (3/4).
Am inteles. In acest caz,automat suprafata pe care o detin eu are mai mult de 50 de metri patrati.
Mai pot face credit Prima casa?In conditiile in care,repet,nu detin in exclusivitate aceasta casa,ci cu mama.