avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate gabinita20

Activitate gabinita20

Va multumesc pentru raspuns!
Am uitat sa mentionez ca locuiesc la parter (deci lucrurile negandite in veche lege au ramas valabile si in noua lege - in ceea ce priveste liftul si repartizarea altor cheltuieli). Speram ca schimbarea legii sa rezolve chestiile anapoda de interes pentru proprietari si nu impunerea mai multor hartoage, cursuri si bani pentru asociatii :(
Buna seara.
Locuiesc intr-un bloc construit in 1981 si reabilitat termic acum vreo 5-6 ani, Acum se doreste inlocuirea coloanelor verticale de apa (calda si rece).
Intrebarea mea este: daca apartamentul in care locuiesc are centrala proprie (montata de 13-14 ani) trebuie sa platesc si pentru tevile de apa calda sau doar pentru cele de rece? Sunt de acord sa platesc cei 3 m de teava ce va trece prin apartamentul meu, dar nu si restul fitingurilor si manoperei.
Administratorul spune ca plata se va face conform legii, pe cota parte indiviza (desi nu cred ca este corect sa se aplice si pentru aceasta situatie, intrucat o garsoniera sau un apartament de 2 camere au 2 coloane, iar eu la 4 camere am 3 coloane - plata pe suprafata nefiind prea corecta) si ca trebuie sa platesc si pentru cheltuielile cu tevile de apa calda (pe care nu le folosesc).

Va multumesc anticipat
Am doua intrebari referitoare la acest topic:
1. Tatal meu a fost internat in spital incepind cu 24 mai, iar dupa externare l-am dus la un centru de recuperare. Mama mea a facut o cerere pentru scoaterea tatalui meu de la intretinere, dar a fost refuzata pe motiv ca fiica mea sta acolo. Realitatea este ca mama vine zilnic LA MINE ACASA sa stea cu copilul, la ea acasa ajungind dupa ora 13. Copilul il iau de la ea zilnic in jurul orei 18-19. Avind in vedere ca fiica mea sta acolo 5-6 ore zilnic (fara weekend-uri) trebuie trecuta la intretinere??? Mentionez ca fiica mea este trecuta la intretinere LA MINE la bloc, dar administratorul de la mama de la bloc a spus ca nu conteaza, ca se consuma diverse pentru ea acolo. Apartamentul parintilor are centrala proprie si apometre pentru apa.

2. Parintii mei locuiesc la parter intr-un bloc de 8 etaje, fara uscatorii la ultimul etaj, si totusi sunt bagati la plata intretinerii pentru LIFT (chipurile service) PE SUPRAFATA DE APARTAMENT. Deci ei au de plata LIFTUL pentru 4 camere LA PARTER, in timp ce persoane care stau la etajele superioare in 2-3 camere platesc mai putin, desi beneficiaza de ascensor si sunt mai multe persoane.

V-as fi recunoscatoare daca m-ati indruma intr-un fel sa putem rezolva aceste doua probleme.
Matusa a decedat in 1989. Am certificatul de deces. Doresc sa fac succesiune pentru 1 loc de veci si pentru asta mi se cer certificatele de nastere, de casatorie ale matusii si ale sotului ei. Mentionez ca nu a avut copii.
V-as ruga sa-mi spuneti cum pot obtine actele mentionate.
Va multumesc anticipat
Prin 1998 parca exista o lege care prevedea ceva de genul: programatorii beneficiaza de o deducere de impozit daca venitul anual nu depaseste 10000 dolari. Am aflat ca ar mai fi in vigoare si ca exista si completari. Din pacate nu am mai multe date, dar m-ar interesa detalii.
Va multumesc
Răspuns la discuția Acte necesare custodie totala
Intrebarea mea era cum fac sa nu poata obtine nimic din bunurile pe care le detin (in cazul in care mi se intimpla ceva) si daca exista vreun act generic de acord pentru plecarea copilului in strainatate pe care sa il semneze, pentru ca nu vreau sa stau sa-l caut daca vreau sa plec cu copilul in concediu in afara tarii.
Pe de alta parte, as dori sa stiu cum pot obtine custosie completa si ce implica asta.
Buna ziua,
Locuiesc impreuna cu cineva de 2 ani. Intre timp avem un copil de 1 an, pe care l-a recunoscut. Eu am casa si masina dinaintea acestei relatii. "Domnul" nu contribuie cu nimic in casa sau pentru copil si a amenintat de mai multe ori ca se muta si nu mai dau de el.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Ce hirtii (acte) definitive pot face pentru a nu sta sa il caut atunci cind voi avea o problema si voi avea nevoie de acordul lui, sau daca vreau sa plec cu copilul din tara? Sunt suficiente acte notariale sau trebuie obtinute in tribunal?
2. Daca mie mi se intimpla ceva, bunurile ii revin copilului. Ce pot face pentru ca el sa nu aiba nici un drept asupra bunurilor? Sau asupra copilului?
Mentionez ca nu intentionez sa-i cer pensie alimentara.
Va multumesc anticipat.
Am o nelamurire legata de OUG 111-2010 art.11. Sunt parinte singur, chiar daca tatal a recunoscut copilul si apare pe certificatul de nastere. Am optat pentru CIC un an. Intrebarea mea este: beneficiez de indemnizatie doar 11 luni?