avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate margaritoiu

Activitate margaritoiu

Din ceea ce stiu, trebuie mers la notariat si data o declaratie in fata notarului prin care se certifica faptul ca persoana respectiva este primita in spatiu, iar actul notarial fiind ulterior prezentat la Serviciul de Evidenta a Populatiei, fara a mai fi necesara prezenta titularului contractului de vanzare cumparare, adica a proprietarului.
Simona_Anya
Cel mai potrivit Master pt o astfel de profesie banuiesc ca este cel intitulat Cariera Juridica intrucat acolo aprofundezi Dreptul Civil si partea de contracte de care te vei lovi in activitate
Simona C25....
Te poti inscrie oricand dupa ce ai strans toate documentele necesare la dosarul solicitat de Colegiu. Mergi la ei, iti verifica dosarul iar dupa o perioada de timp se emite dispozitia prin care se legifereaza inscrierea ta in Colegiu, dandu-ti si o legitimatie care sa demonstreze aderarea la acest organism profesional. Totodata vei fi mentionata pe tabloul consilierilor juridici stagiari.
Nota Bene!:oops:
Si inca ceva: pt a te putea inscrie trebuie musai sa fii angajata pe acest post la o institutie de stat sau o societate comerciala.
Luchian Seb....incerc sa iti spun si eu ceea ce stiu.
1. Indrumatorul trebuie sa ti-l gasesti singur, cei de la Colegiu oferindu-ti o lista cu niste nr de tel la care sa suni si sa soliciti sprijinul.
:(
2. Debutant sau stagiar, banuiesc ca este acelasi lucru in aceasta profesie, iar despre facilitati oferite angajatorilor la incadrarea in munca a consilierilor juridici stagiari cred ca stie mai bine un contabil.
:rtfm:
Totusi trebuie spus ca un consilier juridic se poate inscrie in Colegiu doar daca este angajat pe aceasta functie la o institutie de stat sau SC, trebuind sa demonstreze acest aspect cu documente, inclusiv din REVISAL. In plus, calitatea de CJ stagiar se suspenda in cazul in care nu mai lucrezi pe aceasta functie.
Dupa cei 2 ani de la inscrierea in Colegiu, vei da un examen pt a deveni consilier juridic definitiv.
criss12.....tocmai rusinea este cea care le lipseste cu desavarsire. Unii dintre ,,nerusinatii,, astia au pielea atata de groasa incat li se rupe de ce latra cei din jurul lor, facand ceea ce vor si stiu, invocand in propria aparare -- eterna lege interpretabila--- si interpretata dupa bunul plac sau interesului celui care, chipurile legat la ochi, tine balanta...
alext..,cum sustinea altcineva pe forum, UNBR poate sa sustina examen in fiecare luna dar..... daca lucrurile se mentin, nu s-a rezolvat nimic.
:(
Putin probabil sa fie in februarie dar si daca va fi sa fie asa, o istorie repetata a examenului va reincalzi aceiasi ciorba a dezamagirii. Important este ca la examenul viitor corectarea sa se faca obiectiv iar subiectele sa fie date dintr-o tematica riguros stabilita.
:ban:
In plus, pare greu de crezut ca UNBR sa cedeze la presiunea publica sau mediatica, noi fiind aceia care trebuie sa dam dovada de tarie a caracterului, acceptand realitatea si asteptand urmatorul examen oleaca mai bine pregatiti.
:closedtopic:
Tot respectul si admiratia pentru cei care au reusit, multi nefiind la prima incercare. Totusi, mai toti care au au fost admisi au muncit si au invatat, facand sacrificii, astfel ca trebuie respectati si nu blamati sau suspectati de ,,manevre,,.
=D>
1-Hai sa determinam UNBR sa ofere inca de pe acum bibliografia si tematica pt anul viitor ca sa nu ne mai aflam in situatia faptului in care unii au invatat dupa o carte si a fost bine, iar altii au gresit pt ca manualul din care au studiat nu a fost agreat de UNBR.
:thumbup:
2-Poate UNBR va revizui modalitatea de examinare si va fi grila la toate probele. Cine spunea ca grilele vor fi trecute mai lejer, se inseala. Uitati-va la magistratura si veti vedea ca din peste 2000 de candidati, dupa grile au mai ramas aproximativ 300.
:foottap:
Conchizand, poate ca un memoriu realizat la rece si nu sub impulsul emotiilor in care sa comunicam UNBR-ului aceste deziderate legate de examenul viitor ar putea avea succes macar in parte...:beta:
Colegi, fara interventia DNA, singura institutie capabila sa scoata la iveala EVENTUALE manevre, nu se va face nimik.
Oricat am vocifera, vom fi tratati ca materie neglijabila, asa cum s-a intamplat an de an.
Cel mai bine este sa incercam sa trecem peste si sa speram ca anul viitorul corectarea se va face intr-un mod onest si ca cei de la UNBR vor anunta inca de pe acum bibliografia si tematica pt examen.
Nu de alta, dar in facultatile de drept se invata Noul Cod Penal, iar cei de la UNBR au ramas invechiti si nu sunt in pas cu vremurile, traind parca intr-o lume paralela. Drept dovada, anul acesta examenul s-a dat din vechiul Cod de Procedura Civila, cu mici exceptii, in conditiile in care toata lumea lucreaza dupa NCPC....:rtfm:
alext..subscriu la postarea ta insa, desi am intrebat si eu, nici un fost ,,picat,, nu a dat vreo lamurire.#-o
Rolo Tomassi....,,Eu sunt pe cont propriu, nu fac parte din nicio divizie,,.....simpatic raspuns asta cu divizia...=D>