avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate airplane

Activitate airplane

Răspuns la discuția Divort romano-egiptean
Din cate am inteles, tatal ar initia procedura de divort in Egipt, dar cred ca exista sanse sa se rezolve prin acord. Este bine sa se initiese procedura si in Romania, din partea mamei, sau nu face nicio diferenta?
Daca mama copiiilor nu are venituri, poate fi luata in intretinere (ea si copiii) de catre un alt membru al familiei? sau pensia alimentara trebuie garantata in orice caz?
Răspuns la discuția Divort romano-egiptean
Multumesc pentru raspuns.
Nu cred ca a existat un domiciliu comun. Mama si copiii au avut mereu adresa in Romania, dar au stat ceva timp si in Egipt (cateva luni in fiecare an) la inceputul casatoriei. Pe viza de sedere in Egipt este trecuta o adresa, dar nu au stat niciodata acolo.

Copiii stau de 3-4 ani impreuna cu mama in Romania, merg la scoala aici, si nu au mai fost in Egipt de 2 ani nici macar in vacanta. Tatal ii viziteaza in Romania din cand in cand (el are permis de sedere pe o adresa din Romania din acelasi oras). Recent si-au cumparat un apartament comun in Romania, dar numele lui este doar in contract, insa nu are si domiciliul acolo.

Mai mult, copiii sunt inca trecuti pe numele de familie al mamei (tatal i-a recunoscut mai tarziu dupa nastere, pentru ca nu se afla in Romania). Copiii nu vorbesc araba, iar tatal nu vorbeste romana.

Va multumesc anticipat!


Buna seara,
In caz de divort intre un cetatean roman (mama) casatorit cu un cetatean egiptean (tatal) in Egipt si ulterior in Romania, cum se vor trata urmatoarele aspecte:
-cui revin copiii (6 si 9 ani)? copiii sunt nascuti in Romania, considerati musulmani... daca mama i-ar converti la crestianism, ar avea mai mult sanse sa ramana cu amandoi? Dar despre pensia alimentara?
-partajul... are dreptul mama la bunurile sotului din Egipt chiar daca au fost cumparate inainte de casatorie?

Va multumesc!