avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan2013

Activitate Razvan2013

Răspuns la discuția Test de paternitate
Initial nu am dorit sa pastreze copilul deoarece nu mi se parea momentul potrivit, nu ne cunosteam deloc...insa atunci cand am inteles ca ea nu renunta si nu am inceput sa ma gandesc serios la asta si am sperat ca o sa fie bine, o sa ne crestem copilul impreuna, am inceput sa am incredere in ea(chiar daca inca aveam dubii asupra paternitatii copilului).Acum vreau doar sa stiu ce se poate intampla in instanta, cum ma poate obliga instanta sa ii platesc o suma de bani pe care eu nu o castig inca si cum pot sa fac acest test de paternitate daca nu am banii respectivi(din cate stiu costa in jur de 2000-3000 RON) si cat poate dura acest proces.Multumesc pt raspunsuri si scuze pt intarziere.
Răspuns la discuția Test de paternitate
Buna ziua, am si eu cateva nelamuriri deoarece sunt la primul proces intr-o instanta din Romania.
Am 25 de ani sunt din Giurgiu iar in urma unei relatii din 2010 cu o fata a iesit un copil, la inceput nu am fost de acord cu pastrarea copilului insa nu m-am inteles cu fata(ea a tinut sa faca acest copil) iar la 9 luni copilul a aparut, timp de 9 luni nu ne-am mai vazut(ea a refuzat sa mai pastram legatura), dupa nastere am recunoscut copilul(cu toate ca ea avea o relatie cu un barbat de cativa ani cu care traia in aceeasi casa), ne-am imprietenit din nou, am inceput o noua relatie(dupa ce ea a renuntat la relatia ei mai veche), am incercat sa ne intelegem si sa ne crestem copilul insa a fost imposibil si ne-am despartit dupa aproape 2 ani, dupa aceasta perioada nu a mai vrut sa ma lase sa-mi vad copilul, nu a vrut nimic din partea mea, dupa care a inceput sa-mi ceara bani, i-am dat(sume modice/luna) dar intre timp am ramas fara servici(de 5-6 luni nu lucrez si nu ii dau decat aprox 100 ron/luna) iar acum a inaintat in instanta un proces de pensie alimentara prin care spune ca in urma unei relatii de iubire si dragoste a rezultat un copil pe care eu "nu vreau sa il cresc"....ceea ce nu este adevarat.Si inca ceva, eu nu sunt 100% ca este copilul meu, am ceva dubii in aceasta privinta.
Cum ma sfatuiti sa procedez?Ce sa spun in instanta in prima faza?
Cum pot sa demonstrez adevarul?
Multumesc anticipat.