avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate Cristiancc1

Activitate Cristiancc1

Buna ziua. Va solicit un sfat la urmatoarea speta:

Sotia, la data de 11.11.1987, angajata cu contract nedeterminat intr-un spital de stat, a intrerupt serviciul pentru cresterea si ingrijirea copilului conform art.129 din CM si Legii 1/1970, art.9, lit.k. (specificat la 6 ani).

La data de 02.02.1993 (dupa 5 ani si 3 luni), s-a prezentat pentru reangajare unde a primit negatie de la fostul loc de munca (lipsa unui post vacant) si adresa catre Fortele de Munca pentru ajutor de somaj.

Perioada aceasta de 5 ani si 3 luni este asimilata la calculul pensiei de varsta?
Buna ziua. Sunt proprietarul unui teren agricol intabulat si am descoperit ca acesta a fost cultivat cu floarea soarelui.

Primaria, in urma adresei facute, raspunde ca nu detine date cu privire la persoana care a cultivat terenul dar cunoaste faptul ca mai multi proprietari au vandut terenurile unor persoane fizice sau juridice si ca suspiciunea mea ca terenul sa fi fost declarat la APIA nu este posibila intrucat cererile de subventie sunt insotite de documente de proprietate etc.

APIA raspunde ca in urma suprapunerii hartilor cadastrale cu blocurile fizice din Sistemul de identificare a parcelelor agricole, tarlaua respectiva este situata in blocul fizic x, solicitandu-se sprijin pentru suprafetele cultivate cu floarea soarelui. Totodata, exploatarea acestor terenuri fara acordul meu excede sfera de competenta APIA si ca agentia nu are atributii de a interveni asupra relatiilor intre parti.

Am observat anul trecut, dupa efectuarea succesiunii.

Cu doua raspunsuri evazive, ce este de facut?
Pentru realizarea succesiunii averii strabunicii mele, pe langa certificatul de deces al acesteia, dna notar cere si certificatul de casatorie si de deces al strabunicului (care a murit se pare in 1930). Problema e ca acest certificat de deces pare de negasit - nu se stie unde a murit strabunicul (la primaria comunei unde a locuit strabunica exista doar cel de casatorie)

Ce putem face?