Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vechime pentru concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vechime pentru concediu crestere copil

Buna ziua. Va solicit un sfat la urmatoarea speta:

Sotia, la data de 11.11.1987, angajata cu contract nedeterminat intr-un spital de stat, a intrerupt serviciul pentru cresterea si ingrijirea copilului conform art.129 din CM si Legii 1/1970, art.9, lit.k. (specificat la 6 ani).

La data de 02.02.1993 (dupa 5 ani si 3 luni), s-a prezentat pentru reangajare unde a primit negatie de la fostul loc de munca (lipsa unui post vacant) si adresa catre Fortele de Munca pentru ajutor de somaj.

Perioada aceasta de 5 ani si 3 luni este asimilata la calculul pensiei de varsta?
Legea nr.1/1970
art.9
Salariatul cu contract de muncă pe durata nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:
.....

În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravida sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea virstei de 7 ani.
.....
Prevederile de la lit. a-f şi de la alin. 2 din prezentul articol se aplică în cazul cînd salariatul s-a reincadrat în aceeaşi unitate sau într-o alta unitate, dacă unitatea la care a lucrat confirma în scris că nu îi este necesar.

art.10
Se considera ca au vechime neîntreruptă în munca următoarele categorii de salariaţi:
a) salariatul care se afla în una din situaţiile prevăzute la art. 8 şi 9;
.....

In speta, perioada respectiva constituie vechime neintrerupta in munca numai daca sotia s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat.