avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate pcatalin100

Activitate pcatalin100

Buna ziua.

Sotia are un PFI pe care nu reuseste sa genereze venituri. In situatia asta, as dori sa stiu daca eu ca angajat as putea sa o coasigur la CNAS pe contractul meu de munca.

Va multumesc!
Buna ziua.

In momentul de fata lucrez pentru o companie din America, dar fara contract de munca sau alta forma legala.
As dori sa stiu daca s-ar putea incheia un contract de munca cu firma respectiva care sa fie valabil in Romania. Daca nu, atunci care ar fi cea mai buna forma de a face totul legal.

Ma intereseaza in special in cazul in care as vrea sa aplic pentru un credit de prima casa, cat mai repede cu putinta.
Buna ziua.
As dori sa stiu daca este posibil accesarea fondurilor europene nerambursabile pentru o afacere pe domeniul organizarilor de evenimente.
Buna seara.

As dori sa stiu sub ce cod CAEN intra o firma de turism care se ocupa cu planificari de vacante?
Răspuns la discuția Deschidere PFA
Va multumesc din suflet pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Deschidere PFA
O alta intrebare ar mai fi legata de costuri.
Nu as plati mai mult in Iasi fata de Vrancea?
Sau taxele nu se iau in functie de sediu ci in functie de venit.
Discuție Deschidere PFA
Buna ziua.

Momentan am domiciliul intr-un sat din judetul Vrancea, dar stau in Iasi urmand sa imi fac mutiatie aici. In urmatoarea perioada as dori sa imi deschid un PFA.

Setul meu de intrebari este urmatorul:

1. Trebuie sa merg in Focsani pentru a deschide PFA-ul, sau pot sa intocmesc actele de aici si sa le depun in Iasi?(Adresa pe care vreau sa deschid PFA-ul este in Vrancea).

2. Daca deschid pfa-ul in Vrancea si in urmatoarele 2 luni imi schimb domiciliul, apar complicatii la PFA? Trebuie sa ma plimb iar intre Focsani si Iasi ca sa imi modific datele de pe PFA?

3. Care ar fi sugestia dumneavoastra in legatura cu aceasta idee? Sa imi deschid PFA-ul in Iasi sau sa il deschid in Focsani?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns.