avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate stefan31

Activitate stefan31

Multumesc pentru raspuns domnule Valeriu
Dar in cazul in care doamna doctor refuza sa acorde concediul de maternitate incepand cu luna a 6 a , ce putem face noi? Asistenta doamnei doctor ia spus sotiei ca dupa terminarea concediului de maternitate ( cele 84 de zile ) ramane descoperita cu 1 luna si jumatate pt care nu o sa ii plateasca nimeni, totodata mentionand ca pe dumneaei nu o intereseaza si ca doctorul ginecolog sa ii plateasca acele zile.
Cand am intrebat daca cunoaste legea 185/2005 art 24 lit. c ma intrebat : ce lege este aia ?????!!!!
din raspunsul dumneavoastra inteleg ca putem sta linistiti pana se naste bebe?
asta am inteles dar cele 42 de zile obligatorii raman dupa nastere nu se mai iau in calcul cele dinainte nasterii.
asta am inteles eu din ce am gasit
buna ziua
Avem o problema sotia este insarcinate in 6 luni si o saptamana avand o problema de handicap . conform art. 24 lit c legea 185/2005 care este in vigoare sotia beneficiaza de concediu de maternitate incepand cu luna a 6 a , la cerere. Doctora de familie sustine ca nu trebuie depasite ce 84 de zile de concediu de maternitate, din cate am citit, si vazut pe forumu-ri cele 84 de zile nu se mai iau in considerare in cazul ei. gradul de handicap este definitiv, codul bolii este G82 ( parapareza spastica).
va rog sa imi raspunteti pana pe data de 22.07.2013. dupa aceasta data i se termina concediul pe risc maternal, sarcina fiind una cu probleme ( din luna a 2 a avand diagnosticul : sarcina cu risc de avort, fiind obligata sa stea mai mult in pat.