avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate ani355

Activitate ani355

Buna ziua,
- nascut pe data de 26.02.1953,
- stagiu de cotizare 9 ani, 8 luni,
- cand pot sa beneficiez de pensia minima
Multumesc pentru detalii!
Răspuns la discuția CO necuvenit
Da, am inteles.Voi diminua salariul brut cu valoarea celor 4 zile de restituit, sau valoarea pentru celor 4 zile va fi retinuta din salariul net? Multumesc!
Răspuns la discuția CO necuvenit
Este angajat din 2008. A efectuact, conform planificarii din decembrie 2016, 10 zile concediu de odihna din totalul de 20 cuvenite anului 2017. Incepand cu 15 aprlie este concediat cf. art 65(1).
Discuție CO necuvenit
Buna ziua,
Un salariat care pleaca din societate a efectuat si primit banii pentru concediul de odihna conform planificarii. La momentul incetarii contractului individual de munca se constata ca numarul de zile de concediu platite este mai mare decat cele cuvenite conform lunilor efectiv lucrate de la inceputul anului. Angajatorul doreste sa retina, ca drepturi necuvenite, cota parte din concediul de odihna platit. Cum se calculeaza si cum se infiinteaza aceasta retinere?
Răspuns la discuția Expirare contract de comodat
revin asupra textului: contractul de comodat a expirat pe data de 13.02.2017.#-o de vina a fost data de 13...::O
Buna ziua,
Am deschis o SRL in februarie 2012. Nu am prestat nimic, nu am avut niciun venit si nicio cheltuiala; mai pe romaneste "nu am miscat un pai"pe aceasta firma.
Contractul de comodat a expirat dupa 5 ani pe 13.02.2015.
Daca nu fac niciun demers firma va fi dizolvata?
Discuție PRIMA CASA
Buna ziua,
Am achizitionat un imobil prin programul "prima casa" in noiembrie 2015.
Sunt nevoita sa ma mut din Cluj Napoca ( aici am aceasta casa) in Timisoara.
Pot sa fac contract de inchiriere pentru acest imobil?
Buna ziua,
Sunt asigurat avand calitatea de salariat si doresc sa stiu daca investigatiile la o clinica de alergologie din Germania pot fi suportate de CAS DOLJ si care ar fi procedura
Mentionez ca am efectuat mai multe teste de laborator in tara si nu a fost depistat motivul alergiei

Buna ziua,
Are dreptul parintele (tutorele legal) sa scoata dupa masa de pranz copiii inscrisi la gradinitele cu program prelungit?
Buna ziua,
O mamica revine din concediu pentru ingrijire copil pana la varsta de 2 ani incepand cu 18 iulie 2016.
11 zile vor fi in sectiunea C1
10 zile vor fi in sectiunea A
pentru impozit va fi E3.1 cu sectiunea C pentru perioada cand a fost in CIC
pentru impozit va fi E3.2 cu sectiunea A pentru perioada cand realizeaza venituri
Este corect?
Si inca o intrebare: in fereastra unde se trece data suspendarii CIM mentin data?