Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PROGRAM LA GRADINITA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PROGRAM LA GRADINITA

Buna ziua,
Are dreptul parintele (tutorele legal) sa scoata dupa masa de pranz copiii inscrisi la gradinitele cu program prelungit?
Exista hotărâre judecătorească?
Părintele poate aduce acum copilul la grădinița cu program prelungit și peste câteva minute să revină să-l ia pt un motiv pe care el îl apreciază ca întemeiat. Totul este ca să anunțe personalul în grija căruia se afla copilul.

Prevede altceva regulamentul grădiniței respective?
e intrebare capcana, care e rostul ei ? de ce sa nu aiba voie ?
Faca asta ocazional, de regula sau cum ? poate fi stabilit intre parinte si gradinita.
si la gradinitele cu program saptamanal, erau putin care isi luau copiii vinerea, ii luau inainte saudupa masa de seara de regula.
Da. Parintele are dreptul sa isi ia copilul de la gradinita.
Nu e placut, deranjeaza activitatile, dar are acest drept.