avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Sisa

Activitate Sisa

Buna ziua,

Un service auto are o masina in contract de comodat. Cum se procedeaza ca sa repre aceasta masina la propriul service? SE face factura? Ce beneficiar se va trece pe factura? Cum se procedeaza din punct de vedere contabil?
Răspuns la discuția Bonuri cadou
Stie cineva sa-mi spuna care sunt inregistrarile corecte?
Discuție Bonuri cadou
Buna ziua.
Am aprimit din partea unui furnizor bonuri cadou pe baza de proces verbal.
Vrem sa dam aceste bonuri angajatilor nostri.
Care sunt inregistrarile contabile in acest caz?
5328 = 7588 cu valoarea nominala a bonurilor
641 = 5328 sau 6458 = 5328?
421 = 444 impozit 16%
Răspuns la discuția Revenire la impozit pe profit
La luna septembrie la calculul impozitului pe profit iau 698 ca o cheltuiala nedeductibila sau deductibila?
Răspuns la discuția Revenire la impozit pe profit
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Revenire la impozit pe profit
Se storneaza inregistrarea cu impozitul pe venitul micro? Pentru ca lunile respective sunt luate in calcul si la impoz pe profit.
Daca in timpul anului am trecut de la impozit pe venitul micro inapoi la impozit pe profit si conform Cofului Fiscal care zice ca impozitul pe profit in cazul asta se calculeaza ca diferenta dintre impozitulpe profit calculat de la inceputul anului si impozitul pe venitul micro, cum pot inregistra in conta acest lucru?
Răspuns la discuția Contract de comodat auto
deci nu este neaparata nevoie de autentificare la notar
Contractul de comodat pentru un autoturism trebuie facut neaparat la notariat?
Da dar problema la mine este ca daca iau in calcul veniturile si cheltuielile incepand cu februarie imi da imp. pe profit = 0 pentru ca am pierdere. Totodata balanta mea, care imi ia in calcul toate veniturile si cheltuielile de la inceputul anului, este pe profit.