Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Revenire la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Revenire la impozit pe profit

Daca in timpul anului am trecut de la impozit pe venitul micro inapoi la impozit pe profit si conform Cofului Fiscal care zice ca impozitul pe profit in cazul asta se calculeaza ca diferenta dintre impozitulpe profit calculat de la inceputul anului si impozitul pe venitul micro, cum pot inregistra in conta acest lucru?
Se storneaza inregistrarea cu impozitul pe venitul micro? Pentru ca lunile respective sunt luate in calcul si la impoz pe profit.
Buna seara,

Nu stornati impozitul pe venit, ci inregistrati in contul 691 diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului pana la zi si impozitul pe venit platit(698, respectiv 4412.)

Numai bine
Nu se stornezaza impozit venit micro, ramane inregistrat, pt ca s-a si declarat in D100. La sfarsit an prin D101 se va compensa:

D101 - Rândul 49 ‐ se înscrie suma reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor declarat pentru anul de raportare prin formularul 100 de către microîntreprinderile care în cursul anului fiscal devin plătitoare de impozit pe profit, potrivit art. 112^6 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos!
La luna septembrie la calculul impozitului pe profit iau 698 ca o cheltuiala nedeductibila sau deductibila?