avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate Hellena_0805

Activitate Hellena_0805

Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
Multumesc din suflet,va doresc multa sanatate.
Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
Va multumesc frumos.As fi mai vrut sa stiu daca se mai poate recupera taxa la o masina radiata.
Buna ziua,
Am luat o masina de la un membru al familiei si am inmatriculat-o dupa 2008 si pentru ca am avut prea mare incredere nu am trecut-o pe mine si nici nu am facut nici un act.Am platit taxa de prima inmatriculare si acuma pentru ca ne aflam intr-un conflict cu persoana respectiva ne-a radiat masina.
Spuneti-mi,va rog,mai pot recupera taxa auto?A fost peste 1000 euro si as vrea macar banii acestia sa-i recuperam avand in vedere ca ne-a costat 4000 de euro masina.
Va multumesc anticipat.
Toate cele bune.
Buna ziua,am castigat un proces prin care reusesc,in sfarsit, sa ii dau afara din casa mea pe o familie care a pus stapanire pe casa mea de aproape zece ani.
In 30 sept 2013 am castigat procesul si acum astept sa vina executorul sa ii evacueze.
As vrea sa va intreb ce sa fac pana vine executorul sau pot grabi cumva evacuarea lor?Intreb acest lucru deoarece(eu locuiesc in aceeasi casa) am observat ca ei nu au de gand sa plece si-au cumparat chiar si un semineu nou pt iarna dar cel mai rau e ca au inceput incet,incet sa imi dispara din lucruri.Mai ales o persoana din aceea familie are nunta saptamana viitoare si are de gand sa plece de la mine de acasa si cheful de a doua zi tot la mine acasa sa-l tina,bineinteles fara acordul meu.Mentionez ca sunt niste persoane violente.
Iar a doua intrebare este ce se v-a intampla cu lucrurile mele ca ei cand vor pleca vor spune ca si lucrurile mele sunt a le lor?Pot obtine si un ordin prin care acele persoane sa nu se mai apropie de mine?Spun asta deoarece am fost si batut de doua din cele 5 persoane care au locuit fara a plati nici o chirie.
Va multumesc anticipat.
O zi cat mai placuta.
Concubina tatalui ramane,impreuna cu copii ei, in casa dupa moartea acestuia,desi fiul celui decedat are contract de mostenire cu intretinere este nevoie de proces sau alta modalitate pt a-i da afara din casa?Mentonez ca fiul celui decedat nu se intelege cu persoanele respective mai ales ca sunt si violente cu el atat fizic cat si verbal..El cerandu-le demult sa paraseasca casa,chiar a fost la un avocat si le-a dat o somatie de zile in care sa plece de acolo,ei nerespectand-o.
Cea de a doua intrebare ar fi ce masura ar trebui acesta sa ia ca foarte multe lucruri i-au disparut din casa de cand tatal lui a murit.Bineinteles,concubina stie unde sunt dar zice ca au fost furate din casa?
Va multumesc.
Am fost agresata atat fizic cat si verbal dar nu am avut urme pe corp?Politia din comuna nu a vrut sa ma lase sa depun plangere ca cica mi-ar trebuii certificat medico-legal.Nu m-a lasat nici sa depun plangere ca au venit doi barbati cu paru la mine acasa sa ma bata.Ce e de facut?Unde sa ma duc si cu cine sa vorbesc pentru ca nu vreau sa ramana situatia asa mai ales ca cica cele doua care m-au agresat ma dau ele pe mine in judecata ca cica le-as fi batut.Mentionez ca ele au cica certificat medico-legal deoarece cand au sarit la mine proprietarul casei unde s-a intamplat a sarit sa ma apere si le impins,Intamplarea este mai lunga dar in concluzie nu vreau sa las lucrurile asa deoarece aceea familie e violenta si mi-e frica sa merg pe strada ca de fiecare data se iau de mine.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Ilegal sau nu?
multumesc din suflet pentru raspuns.
Discuție Ilegal sau nu?
Buna ziua,sunt noua pe acest forum si imi cer scuze daca gresesc cu ceva.As avea mai multe intrebari si de aceea le voi pune pe rand si va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
1.Am un prieten care a ramas singur pe lume,mama lui a murit de leucemie,fratele la 22 ani in accident de motor iar tatal lui a facut infarct in urma cu 4 ani.Prin 2002,cu aproximatie,tatal lui a inceput o relatie cu o femeie care s-a mutat in casa acestuia impreuna cu doua fete si un baiat,toti 3 fiind majori.In 2004 tatal acestuia i-a trecut casa pe el printr-un contract de mostenire cu intretinere(sper sa nu gresesc pronuntiile).In 2007 acesta a facut infart si a murit iar concubina acestuia a ramas in casa impreuna cu o fata si baiatul acesteia neplatind nici un fel de chirie sau altceva.Baiatul celui decedat s-a mutat la bunici pentru a-i ingriji in ultimi ani din viata si mentionez ca concubina nu a vrut sa plece de acolo din casa sub nici o forma.Intre timp baiatul sa-i zicem P ca sa nu tot repet baiatul .Deci intre timp P a inceput sa renoveze un pic cate un pic la casa pe banii lui.Anul trecut a murit si bunica lui iar P s-a mutat inapoi la el acasa si le-a zis acestora(concubinei si copiilor ei)sa plece din casa lui ca el vrea sa isi refaca viata si ei sunt foarte multi pentru ca intre timp fata s-a casatorit si a facut o fetita si erau 5 persoane care stateau in casa la el si P nu se simtea deloc in siguranta in casa lui deoarece acestia aduceau fel si fel de oameni la el acasa plus ca sunt niste persoane foarte violente atat fizic cat si verbal.Mi-a povestit P ca intr-o seara dupa ce acesta le-a cerut sa plece de la el din casa baiatul cel mare al concubinei l-a bruscat si a vrut sa-l lovesca cu pumnul la P in camera.Vreau sa va spun ca P nici macar nu putea sa manance la el acasa sau sa isi spele hainele ca nu avea cum din cauza lor.Intre timp P a mers sa vorbeasca cu seful de post de la noi din sat iar acesta i-a zis ca nu are ce sa le faca decat daca P ii da in judecata.In fine printre multe alte gesturi violente din partea lor P a mers sa vorbeasca cu un avocat si i-a dat in judecata,prima data le-a dat un avertisment timp de 10 zile sa paraseasca locuinta lui P,Termen ce nu a fost respectat bineinteles.Acestia au spus ca ei nu pleaca de acolo din casa fiindca si ei au drepturi la casa.
Eu necunoscand legile foarte bine am zis ca nu este normal ce se intampla,voi ce parere aveti?
2.Cea de-a doua intrebare are legatura cu prima deoarece sunt si eu implicata intr-un scandal cu acea familie.In data de 15 luna aceasta m-a sunat P(am copilarit impreuna si i-l mai chem pe la noi sa manace si sa-i mai treaca si lui de atatea probleme si singuratate) daca pot sa ii duc masina lui de la acesta de acasa la casa bunicilor lui care e in acelasi sat la maxim 1 km distanta de casa lui P.Eu am mers cu masina impreuna cu fratele meu si P ca sa i-l ajutam.Am parcat in fata porti acestuia cu spatele si fratele meu cu P a plecat sa aduca masina dintr-o magazie a acestuia.Eu am coborat si am deschis masina in spate si am asteptat sa vina acestia ca sa o inchid ca are un sistem pe care numa eu stiu sa i-l inchid.Intre timp fratele meu si P au venit cu masina si au urcat-o in bus iar cele doua concubina si fiica acesteia care era cu fetita in brate au venit cu o falca in cer si una in pamant ca de ce ia P masina de spalat de acolo ca cica daca el le-a stricat-o pe a lor trebuia adica era obligat sa le-o lase pe al lui.Mentionez ca el nu le-a stricat nici o masina,imaginativa ca P nu avea nici internet,nici tv la el in camera.Cand acestea au iesit afara si m-au vazut pe mine concubina a sarit la mine la bataie impreuna cu fiica ei cu pretexul ca P duce masina la mine acasa lucru care nu este adevarat si ca eu as avea vreo relatie cu el(eu sunt maritata si am familia mea).Nu au apucat sa ma lovesca deoarece a intervenit P si le-a impins,acestea l-au tras inauntru,in curtea lui practic,si l-au lovit cu pumni si picioarele.A venit ginerele concubinei si a incercat sa le traga pe ele de pe P si atunci P areusit sa iasa la strada iar eu i-am zis sa plecam si mergem la politie sa depunem o plangere.Ele in continuare ma amenitau si ma injurau.Eu nu le-am zis absolut nimic doar le-am zis ca nu imi pasa de ele nici cat negru sub unghie si sa nu ma mai aminte.Ca ziceau ca isi suna cei trei baieti si atunci vad eu.Am dat sa ne urcam in masina concubina a fugit dupa fratele meu sa i-l lovesca acesta nu a riposta in nici un fel ca ea a dat pe langa si atunci a venit din nou la mine sa ma loveasca cu pumni si picioarele,a apucat sa imi dea un picior si o palma peste umar dar a intervenit din nou P si l-a luat pe el la bataie din nou intervenind si fica acesteia.In acel moment dadeau amandoua in el.Din nou a venit ginerele concubinei si le-a tras pe ele de pe P si atunci am plecat.In toata durata acestui scandal acestea ne amenintau pe toti 3,ne injurau iar lui P i-a zis ca nu mai are ce cauta acolo in acea noapte(acolo fiind casa lui).Am reusit sa plecam de acolo catre sectia de politie din comuna.Acolo surpriza,nimeni si nici un nr de tel sau ceva.Atunci eu am sunat la 112 ca nu stiam ce sa fac eram speriata,tremuram pentru ca stiam ca concubina isi suna copii si o sa vina ei sa ne bata.Nici bine nu am ajuns la politie si P a fost sunat de unul din baieti concubinei si amenintat ca i-l taie,i-l omoara si asa mai departe.Cei de la 112 mi-au facut legatura cu un politist care era la noi in comuna si acesta mi-a zis ca nu poate face nimic sa vin a doua zi sa depun plangere.Am plecat acasa si cand am ajuns era venit si sotul meu cu o cunostinta si mi-a zis ca concubina si-a trimis 2 dintre baieti cu pari la noi acasa.Doar ca unul a venit si noi nu eram ca eram in fata politiei si unul avenit si tocmai cand a ajuns sotul meu acasa si s-a coborat din masina cu parul la sotul meu.Intr-un final a plecat si am ajuns si noi acasa.Au continuat telefoanele cu amenintari din partea lor.A doua zi am mers la sectia de politie din sat si surpriza,cand am ajuns acolo ele deja au fost sa ne reclame pe noi cum ca am batut-o.La politie un domn politist a zis ca nu putem sa depunem nici o plangere ca daca vrem sa aducem certificat de la medicina legala si de abea atunci si eu am zis ca cum e posibil asa ceva si ei au zis ca oricum acestea nu sunt decat niste harti si asa mai departe.Dupa ce mi-am batut gura vreo 20 min la politie doi politisti au zis ca merg cu P acasa sa vada daca acestea nu i-l lasa sa intre.Acasa la P erau toate portile deschise inclusiv casa si nimeni acasa pt ca ele erau plecate la medicina legala sa ia certificat cum ca noi le-am batut.Cei doi politisti impreuna cu P au venit la mine acasa sa ma ia pe mine la 7 metri ca de ce am zis ca ele nu i-l lasa pe el sa intre inauntru si eu am zis ca era normal sa fie deschis daca ele au fost la politie ca se gandeau ca P o sa mearga cu politia sa ii deschida.In fine,dupa ce am mai purtat vreo 10 minute munca de convingere ne-au zis ca ne lasa sa depunem plenagere.Cand am ajuns pt a doua oara la sectia de politie alata surpriza eu am dat o declarie in care nu am putut mentiona ca ele m-au agresat verbal si amenitat si ca concubina m-a lovit ca cica imi trebuia certificat medico-legal.Acuma sincer cum era sa am vreun semn daca numa un picior si o palma am primit din partea unei femei,mentionez ca eu am 24 de ani si sunt fata.Politisti mi-au mai spus sa nu mai sun la 112 ca ma amendeaza.Nu m-au lasat nici sa depun plangere ca cei doi baieti au venit la mine acasa cu pari.Vrau sa va spun ca eu am martori cand acestia au venit cu pari si cand concubina a sarit la mine la bataie.In aceeasi zi dupa ce am depus declaratiile la politie eu si P,ca politisti au zis ca fratele meu nu e nevoie sa vina sa dea declaritie,l-au sunat pe P sa le deschida acestora poarta si sa i-l certe ca de ce acesta a avut tupeul sa incuie poarta.I-a mai zis ca sa le lase sa mai stea vreo luna doua la P in casa.P si-a sunat avocatul care i-a zis ca are tot dreptul sa isi incuie casa.Vreau sa mai mentionez ca pana in aceea zi de 15.07.2013 P nu a avut vreo cheie de la casa lui pt ca concubina nu avrut sa ii dea.
Imi cer scuze ca e asa lunga intrebare dar am vrut sa fiu cat de explicita pot pt ca voi sa intelegeti exact.Ce ma sfatuiti sa fac ca familia concubinei a inceput cu intimidari la adresa mea si mi-e frica sa merg singura pe strada.Si cica concubina vorbeste prin sat ca m-a dat in judecata pe mine si fratele meu ca am batut-o.Noi doi nici macar nu le-am atins.Si daca ma intrebati de ce nu a mers P la medicina legala pt ca nu a avut nici un semn ca ele l-au lovit in cap si in abdomen.Abea dupa vreo 3 zile a vazut matusa acesuia ca el avea vreo 3-4 vanatai la nivel trunchiului.Ce ne sfatuiti sa facem in continuare,atat pe mine cat si pe P.
Va multumesc inca o data anticipat si sper sa aveti rabdara sa cititi tot.Va doresc o zi cat mai frumoasa.