avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate iulya_amc2006

Activitate iulya_amc2006

Doresc sa revin la serviciu din CIC cu 60 zile inainte de implinirea copilului a 2 ani, pentru a beneficia de stimulentul de insertie.
Nu doresc sa revin la vechiul loc de munca, ci am primit o oferta de munca de la alta societate.
Pot incheia un contract de munca pe 2 ore cu noul angajator, iar apoi sa ma duc la vechiul angajator si sa fac cerere de revenire din CIC si demisie ?
Este ok daca procedez asa, ma afecteaza in vreun fel la stimulentul de insertie?
Va multumesc mult pentru lamuriri, ca de obicei raspunsul dvs. este bine argumentat.
Ceea ce ma tine pe loc si ma sperie este ca nu stiu daca ii aduc un prejudiciu angajatorului, prin neprezentare la locul de munca.
In contabilitate termenul de depunere al declaratiilor pentru luna aceasta este 25 ianuarie. Angajatorul mi-a spus ieri ca nu ma lasa sa imi depun declaratiile la firme pentru ca nu sunt verificate la sange. Nu am nici o dovada ca mi-a spus asta, dar nici nu pot depune declaratiile de capul meu, fara sa imi dea acordul. Mi-a spus ca nu ma lasa sa le depun, decat dupa 25 ianuarie si sa platesc amenzile pentru depunere cu intarziere. Am 60 de firme pe care le gestionez.
Prin urmare asta ma tine pe loc: nu stiu daca prin neprezentare la locul de munca, ii aduc un prejudiciu si in felul acesta sunt obligata sa ii plateasc despagubiri sau mai stiu eu ce.
Daca eu nu ma mai prezint, atunci ar trebui sa termine altcineva pana pe 25 ianuarie declaratiile ramase de facut. Daca nu le fac colegii mei, iar firmele raman cu declaratiile nedepuse in termen, ce mi se poate intampla mie din punct de vedere legal? Efectiv nu imi pot desfasura activitatea din cauza angajatorului, dar totusi cum pot demonstra lucrul asta?
Va spun sincer ca m-am gandit inclusiv sa ma internez cateva zile in spital ca sa imi fac niste analize, astfel incat sa treaca termenul de 25 ianuarie si sa fiu in concediu medical zilele astea. Ma gandesc cum sa scap, nu pot sa platesc amenzi pentru 60 de firme, e vorba de o suma de bani consistenta.
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: lucrez la o firma de contabilitate, mi-am dat demisia si sunt in preaviz. Angajatorul este foarte suparat ca nu mai vreau sa raman in firma si de la inceputul perioadei de preaviz ma pistoneaza, ma ameninta, ma cearta din orice.
Noi in firma facem in fiecare zi o planificare pentru ziua in curs, pe care de cele mai multe ori nu o putem indeplini in totalitate din cauza volumului de munca.
Ieri am primit mail de la angajator in care mi se spune ca pentru toate neregulile constatate la firmele pe care le am in responsabilitate ma pune sa suport majorarile si penalitatile pe care le voi plati cu foaie de varsamant. Pe langa asta, pentru taskurile planificate si nerealizate, voi suporta cheltuielile postale pentru depunerea declaratiilor.
Azi am primit mail in care imi spune ca pana la data incheierii contractului de munca trebuie sa inchei dosare de verificare solduri contabile pentru toate societatile din evidenta mea, iar contractul de munca nu inceteaza pana nu imi finalizez lucrarile.
Are dreptul sa imi opreasca bani din salariu pentru majorari si penalitati sau sa nu imi incheie contractul de munca? Ce se intampla daca nu ma mai duc deloc la servici?
Multumesc pentru raspuns.
Angajatorul meu ma ameninta, ca sa ma sperie sa stau 45 zile in preaviz, ca ii fac concurenta neloiala.
Eu mi-am deschis anul acesta firma mea de contabilitate si am 5 contracte de prestari servicii cu firme care nu au fost niciodata la firma angajatorului meu. Angajatorul stie de firma mea, pentru ca mi-a propus sa colaboram in continuare pe contract prestari servicii. S-a rugat ceva timp de mine ca sa nu plec si sa raman intru-un fel sau altul, dar nu mai vreau sa am de-a face cu aceasta persoana.
In CIM am gasit scris ca trebuie sa respect ROI. In ROI este un articol in care scrie ca este interzisa exercitatea oricarei activitati de concurenta neloiala, asa cum este definita de legislatia in vigoare.
Mi-a spus ca o sa-mi trimita dosarul de personal la un avocat.
Daca mi-am deschis firma mea de contabilitate, inseamna ca i-am facut concurenta neloiala?
Buna ziua,
Lucrez la o firma de contabilitate din 2013, pe functia de contabil.
In 2016 mi -a fost modificata functia din contabil in sef birou contabilitate si mi s-a marit salariul. Nu am semnat nici un act aditional, totul a fost verbal.
Luna aceasta mi-am dat demisia, cu preaviz 20 zile. Angajatorul meu nu este de acord, vrea sa stau 45 zile si mi-a aratat actul aditional din 2016 in care scrie modificarea termenului de preaviz de la 20 la 45 zile, pe langa modificarea functiei si marirea salariului.
Actul aditional nu este semnat de mine. Am anuntat angajatorul pe mail ca actul aditional nu are semnatura mea si i-am cerut o explicatie, cum este posibil sa semneze altcineva actul aditional. Nu am primit nici un raspuns.
Pe cererea de demisia mi-a scris in partea de jos: De acord cu respectarea preavizului de 45 zile.
Eu mi-am gasit deja un alt loc de munca si nu pot sta abuziv 45 zile. Ce mi se poate intampla daca stau doar 20 zile, cat scrie in contractul de munca.
Buna ziua,
Am o societatea platitoare de TVA trimestrial, inregistrata in VIES.
Am achizitionat din Marea Britanie un aparat foto Canon de la o societate care nu este inscrisa in VIES. Factura primita nu este cu TVA.
Intrebarea mea este daca trebuie sa imi schimb perioada fiscala pentru TVA: de la trimestru la luna chiar daca furnizorul nu este inscris in scopuri de TVA si nici in VIES.
Buna ziua,
Am inregistrat pe data de 31 martie 2015 declaratia 010 pentru scoatere de la accize si am trecut scoatere cu data de 28.02. Acum nu stiu daca am trecut corect data, sau trebuia sa scriu scoatere cu 01.02.
Pentru luna februarie nu am depus 100 pe 0 pentru accize. Dar nu stiu daca am procedat bine.
Pentru 010 se poate face corectie materiala, avand in vedere ca am depus declaratia in termen, doar ca data de scoatere nu este corecta?
Ce ma sfatuiti sa fac? S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie?
Buna ziua
Am urmatoarea problema: am depus bilantul semestrial 2014 online, am verificat recipisa, dar am uitat sa o salvez. De pe site nu o mai pot descarca pentru ca a trecut prea mult timp.
Exista vreo posibilitate sa ma adresez ANAF sa-mi eliberere recipisa? A mai intalnit cineva aceasta situatie? S-a putut rezolva? Am numarul recipisei si data de depunere.
Multumesc
Buna ziua

Am achizitionat marfa de la un furnizor, apa minerala.
La momentul actual apa este expirata, furnizorul nu o primeste retur dar a zis ca ne ofera produse promotionale care sa acopere valoarea apei.
Intrebarea mea este cum ne putem scadea in gestiune cu aceasta apa? Ea a ramas la noi, ce document putem intocmi sa ne scadem cu ea?
Răspuns la discuția Clauza contractuala incetare CIM
Da, contractul este incheiat pe perioada 09.09.2013-09.12.2013, deci 3 luni.
Iar in actul aditional se face referire la art 20, alin 2 lit a coroborat cu art 196 alin 2 din legea 53/2003.
La obligatiile angajatului scrie:
Sa nu aiba initiativa incetarii raporturilor de munca cu angajatorul pe o durata de cel putin 1 an dupa terminarea cursului. In caz contrar va suporta toate cheltuielile ocazionate de formarea profesionala.
Sa suporte toate cheltuielile ocazionate de formare profesionala si in situatia in care in interiorul termenului de 1 an de la data terminarii cursului este concediat pe motive disciplinare.