avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Activitate ralucaizabella

Activitate ralucaizabella

Administratorul unui SRL a creditat societatea in anii 2020-2022 , in ultimul trimestrul IV al anului 2023 a trecut la impozit pe profit.
Administratorul doreste ca suma din creditare sa fie trecuta la profit, se poate da o rectificativa pentru trimestrul 3 al anului 2023, tinand cont ca atuncea era la impozit pe venit ?
Buna ziua!
Am un cod caen activ la punctul de lucru si am si autorizatie de functionare,intre timp am mai activat alte 3 coduri (pt comert cherestea) am si user si parola de la Sumal 2.
Mai am nevoie de alte autorizatii?
Ce acte mai am nevoie pt a fi in regula?Multumesc
Multumesc pt raspuns,contractul de intretinere numai prin judecata se poate anula?El sigur nu va veni ,la notar nu se poate anula fara el? Lor nu le trebuie banii de la el vrea doar sa isi traiasca batranetea linistiti,mai ales ca celalalt copil se ocupa de ei si binenteles ca le este frica ca la vinde casa executorul.
Buna seara!
Socrii au facut un contract de intretinere cu nuda proprietate asupra unuia
dintre copii el numai locuieste in tara si numai tine legatura cu ei, ieri le-au venit acasa o comunicare ca se noteaza urmarirea silita imobiliara de la ANCPI cererea fiind introdusa de un executor.Ce pot face ei in cazul acesta?Tin sa precizez ca de ei se ocupa un alt fiu si ii intretine. Mai poate renunta la contract? Le va vinde casa executorul pt datoriile fiului plecat,pe care nu-l intereseaza ?
Buna seara avem un SRL(constructii) am facut un contract cu o persoana fizica prin banca pentru finisarea casei cu materialele mele,in acest timp persoana respectiva m-a rugat sa ii faca o anexa pentru centrala cu materialele mele incluzand acoperis si decorativa ceea ce nu era in contract.Eu i-am executat lucrarea si nu am primit banii,nu am facut un act aditional sau un alt contract crezand ca e o persoana de buna credinta.Suma la care ne-am inteles este de 2500 de euro pt. anexa.Precizez ca nu are autorizatie pt. anexa,nu am nici un act semnat pt. anexa doar martori angajatii mei care au executat lucrarea.Ce pot face sa-mi recuperez banii?
buna seara!socrul meu a facut un credit in 2006,in valoare de 8500 de lei.a platit pana anu trecut in vara ratele 250lei lunar.de atunci nu a mai platit din cauza unor probleme medicale grave.acuma ia venit de la casa de pensii ca ii opreste cate 350lei pana achita suma de 8500 lei.Ce se poate face sa ii opreasca mai putin si de ce trebuie sa plateasca atatia banii?cand a platit atatia ani?