avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Activitate nicol_stnn

Activitate nicol_stnn

Buna seara. Va rog sa ma sfatuiti in următoarea situație. Datorita situatiei actuale, Covid... toti angajatii lucreaza de acasa. Contractul de inchiriere pentru punctul de lucru expira. Se poate sa facem act aditional de prelungire dupa revenirea la birou si sa ramanem descoperiti (fara punct de lucru) in perioada in care lucram de acasa? Va mulțumesc anticipat
Discuție Afiliere
Buna ziua,
am si eu nevoie de ajutor, de directionare, de indrumare.
Imi cer scuze, daca poate nu voi folosi termeni in domeniu

Sunt o persoana fizica
Doresc sa imi fac un site unde voi insera anumite link-uri catre anumite firme.
Aceste firme imi dau o suma pe baza de contract, un fel de parteneriat sau comision, din cate am inteles, fara factura
Imi dau o anumita suma de bani in cont, un procent pe baza profitului de la clientii care au provenit de pe pagina mea prin accesarea/redirectionarea din link-urilor afisate catre aceste firme si valoarea aferenta cumparaturilor facute de catre acesti clienti
Singura factura pe care o s-o primesc este de la o firma din Asia, cea care se v-a ocupa de crearea acestei pagini. Factura concepere site.
In rest nu emit facturi, si singura primita este de la aceasta firma.

Toti banutii primiti in cont pe baza de contract vor fi de la aceste firme, bani virati in contul meu

Am nevoie de ajutor pentru ca vreau sa fie totul ok si legal
Am inteles ca se numeste afiliere, a mea ca persoana fizica cu aceste firme.
Trebuie sa imi fac firma sau sa imi deschid PFA?
Unde declar aceste sume, care nu vor fi constante, vor fi sau nu mai mici sau mai mari de la o luna la luna!

Va rog mult sa ma indrumati
Va multumesc anticipat !
Buna ziua, intampin urmatoarea problema, vreau sa infiintez o firma pe caen 6202 ca sa pot incheia un contract, problema este ca as dori sa folosesc ca si sediul social adresa unde locuiesc, dar la acesata adresa are sediul social din 2008 si sora mea care are o firma / resseler. Practic activitatile ambelor firme tin doar de un calculator ...Vreau sa va intreb, poate modifica ea adresa sediului soc. mentionand camera, respectiv o portiune, anumiti mp din apartament, si daca da, modificarile si pasii de urmat la ONRC sunt exact ca la modificare sediu. Sau pot face si eu sediu la aceeasi adresa, urmand ca eu sa mentionez suprafata folosita din apartament. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Cod CAEN 6201
Va multumesc frumos. Tipul de la financiar al firmei unde voi incheia contract dupa infiintarea firmei a spus ca as mai putea folosi mai orice cod caen care face referire la programare (programator / scriere de cod / livrare de servicii software).
Va multumesc pentru tot! Sanatate
MULTUMESC !!!
Imi puteti trimite si mie un model AGA de dizolvare +lichidare cu doi asociati va rog. E vorba de o firma care nu a mers si am hotarat de comun acord sa o radiem. Va multumesc tare mult!
Discuție Cod CAEN 6201
Buna ziua,

am nevoie de ceva ajutor... Trebuie sa infiintez o firma Caen principal 6201, ca sa pot incheia un contract cu o fima unde fac Activitati de realizare a soft-ului la comanda
Intrebare: acest cod este actual sau trebuie schimbat cu 6202. As dori sa optez pentru impozit pe venit, nu stiu daca exista vreo reglementare in ceea ce priveste alegerea acestui caen si impozitul pe venit. Exista vreo interdictie, ma obliga acest caen doar la alegerea impozitului pe profit.

Multumesc.
As dori sa folosesc profitul din aceasta firma ca sa pot lua un credit de la banca in viitor..., si sa platesc la stat darile mai mici ca sa raman si cu bani in buzunar mai multi .... m-ar avantaja optiunea impozit pe vent.
Va multumesc anticipat!!!