Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doua firme la aceeasi adresa ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doua firme la aceeasi adresa ?

Buna ziua, intampin urmatoarea problema, vreau sa infiintez o firma pe caen 6202 ca sa pot incheia un contract, problema este ca as dori sa folosesc ca si sediul social adresa unde locuiesc, dar la acesata adresa are sediul social din 2008 si sora mea care are o firma / resseler. Practic activitatile ambelor firme tin doar de un calculator ...Vreau sa va intreb, poate modifica ea adresa sediului soc. mentionand camera, respectiv o portiune, anumiti mp din apartament, si daca da, modificarile si pasii de urmat la ONRC sunt exact ca la modificare sediu. Sau pot face si eu sediu la aceeasi adresa, urmand ca eu sa mentionez suprafata folosita din apartament. Va multumesc anticipat!
se poate stabili sediul la aceiasi adresa daca imobilul prin structura si suprafata utila permite functionarea mai multor societati comerciale si sunt indeplinite prevederile art. 17 din legea 31/1990.
(3) La înmatricularea societăţii comerciale şi la schimbarea sediului social se
va prezenta la sediul oficiului registrului comerţului:
a) documentul care atestă dreptul de folosinţă asupra spaţiului cu destinaţie de
sediu social înregistrat la organul fiscal din cadrul Agenţiei Naţionale de
Administrare Fiscală în a cărui circumscripţie se situează imobilul cu destinaţie
de sediu social;
b) un certificat emis de organul fiscal prevăzut la lit. a), care certifică faptul că
pentru imobilul cu destinaţie de sediu social nu a fost înregistrat un alt document
ce atestă cedarea dreptului de folosinţă asupra aceluiaşi imobil, cu titlu oneros
sau gratuit, ori existenţa altor contracte prin care s-a cedat dreptul de folosinţă
asupra aceluiaşi imobil, după caz;
c) în cazul în care din certificatul emis potrivit lit. b) rezultă că sunt deja
înregistrate la organul fiscal alte documente care atestă cedarea dreptului de
folosinţă asupra aceluiaşi imobil cu destinaţie de sediu social, o declaraţie pe
propria răspundere în formă autentică privind respectarea condiţiilor referitoare
la sediul social, prevăzute la alin. (4).
(4) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi numai dacă
imobilul, prin structura lui şi suprafaţa sa utilă, permite funcţionarea mai multor
societăţi în încăperi diferite sau în spaţii distinct partajate. Numărul societăţilor
comerciale ce funcţionează într-un imobil nu poate depăşi numărul de încăperi
sau spaţii distincte obţinute prin partajare.
Atat timp cat imobilul are mai multe incaperi distincte, puteti stabili acolo sediul social pentru mai multe societati.
Daca societatea care a inchiriat initial are dreptul de a subinchiria, puteti face contract direct intre cele doua societati. Daca prima societate nu are dreptul de a subinchiria, faceti contract intre proprietar si societate si transmiteti dreptul de folosinta doar asupra unei camere, pe care o individualizati prin numar.
Trebuie sa faceti dv. o schita a apartamentului in care sa indicati camera care urmeaza sa fie sediul noii societati si sa faceti o declaratie notariala pe propria raspundere si sa atestati faptul ca la respectiva adresa imobilul este compartimentat si noua societate poate avea sediul acolo.