avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate gainamihai

Activitate gainamihai

Buna ziua!

Va rog sa-mi dati niste lamuriri legate de aplicarea Hotararii Guvernului nr. 565/2013 privind modificarea normelor de implementare a programului “Prima Casa”.
Va prezint situatia concreta: in august 2012 am depus impreuna cu sotia documentatia necesara pentru achizitia unui apartament in constructie, la una din bancile din Sibiu. In urma analizei dosarului, a veniturilor noastre si a valorii estimate a apartamentului, banca a fost a acceptat creditarea in euro prin programul mai sus mentionat, drept pentru care am achitat un comision de analiza si retinere de fonduri in data de 16.08.2013.
Constructia apartamentului a fost finalizata la inceputul lunii august 2013. Am recompletat dosarul pentru “Prima Casa” cu actele apartamentului, dovada de plata a avansului de 5% in euro, evaluare, e.t.c., si am semnat toate cererile si declaratiile cerute de banca in data de 16.08.2013. Astazi am fost anuntati de un reprezentant al bancii ca nu ni se mai acorda creditul in euro, eventual, daca vrem, il putem lua in lei, conform HG 565.
Intrebarea mea este daca este legala si normala schimbarea monedei de acordare a creditului avand in vedere faptele mai sus mentionate sau ne supunem art. II din HG 565/2013, conform caruia “solicitarile de finantare si de garantare depuse anterior intrarii in vigoare a prezentei hotarari se solutioneaza potrivit dispozitiilor legale in vigoare la data depunerii acestor”.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cu stima,
Gaina Mihai