avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Activitate dc78

Activitate dc78

Buna ziua
am si eu o nelamurire
-zilele trecute am fost la Registrul Comertului pt a schimba denumirea societatii,actionari,activitate principala(cod caen),etc
-am inteles ca actele vor fi gata in termen de 5 zile(27.ianuarie),cu noua denumire,RO-ul si J-ul ramanand aceleasi.
Problema este cand sa anunt furnizorii(cei de marfa,cei de telefonie,etc) sa factureze cu noua denumire?,imediat incepand cu data de 28,incepand cu 1 februarie sau numai dupa ce fac modificarile si la financiar
-in cazul in care (foarte probabil) vor emite facturi in continuare pe vechea denumire sunt pasibil de amenda,sau pot modifica eu impreuna cu stampila si semnatura trecand din pix noua denumire?
multumesc anticipat
buna ziua
societatea mea comercializeaza mat constructii(suruburi,alte produse cu volum mic)
datorita crizei sunt nevoit sa incarc masina si sa plec in tara cu marfa(fara o comanda in prealabil)
1-ce acte trebuie sa insoteasca marfa din punct de vedere legal(mentionez ca am facturier si chitantier la mine,pt a emite documentele pe loc la client)?
2-sunt valabile: factura de intrare,care in cazul meu poate fi datata si cu 4-6 luni in urma si un eventual aviz de insotire a marfii unde atat la emitent cat si la client sa apara numele societatii mele?
3-este necesara o modificare a codului CAEN (detin cod caen pt comercializare materiale de constructii)?
MULTUMESC