Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CUI nou,Firma veche,cum inregistrez facturile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CUI nou,Firma veche,cum inregistrez facturile?

Buna ziua
am si eu o nelamurire
-zilele trecute am fost la Registrul Comertului pt a schimba denumirea societatii,actionari,activitate principala(cod caen),etc
-am inteles ca actele vor fi gata in termen de 5 zile(27.ianuarie),cu noua denumire,RO-ul si J-ul ramanand aceleasi.
Problema este cand sa anunt furnizorii(cei de marfa,cei de telefonie,etc) sa factureze cu noua denumire?,imediat incepand cu data de 28,incepand cu 1 februarie sau numai dupa ce fac modificarile si la financiar
-in cazul in care (foarte probabil) vor emite facturi in continuare pe vechea denumire sunt pasibil de amenda,sau pot modifica eu impreuna cu stampila si semnatura trecand din pix noua denumire?
multumesc anticipat
Buna seara,

Firmele le notificati dupa ce obtineti actele de la Registrul Comertului.
Nu modificati nimic pe facturi!

ART. 146 Condiţii de exercitare a dreptului de deducere
(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) pentru taxa datorată sau achitată, aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său de către o persoană impozabilă, să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155, precum şi dovada plăţii în cazul achiziţiilor efectuate de către persoanele impozabile care aplică sistemul TVA la încasare, respectiv de către persoanele impozabile care achiziţionează bunuri/servicii de la persoane impozabile în perioada în care aplică sistemul TVA la încasare;

ART.155
(19) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală al beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă ori o persoană juridică neimpozabilă;

ART. 151^2 Răspunderea individuală şi în solidar pentru plata taxei
(1) Beneficiarul este ținut răspunzător individual şi în solidar pentru plata taxei, în situaţia în care persoana obligată la plata taxei este furnizorul sau prestatorul, conform art. 150 alin. (1), dacă factura prevăzută la art. 155 alin. (19):)
a) nu este emisă;
b) cuprinde date incorecte/incomplete în ceea ce priveşte una dintre următoarele informaţii: denumirea/numele, adresa, codul de înregistrare în scopuri de TVA al părţilor contractante, denumirea sau cantitatea bunurilor livrate ori serviciilor prestate, elementele necesare calculării bazei de impozitare;
c) nu menţionează valoarea taxei sau o menţionează incorect.

(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), daca beneficiarul dovedeste achitarea taxei catre persoana obligata la plata taxei, nu mai este tinut raspunzator individual si in solidar pentru plata taxei."

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator