avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate gheorghe175

Activitate gheorghe175

Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Buna ziua

Revin cu o intrebare


Divortul si partajul se poate efectua la notar iar custodia copilului la Judecatorie ?



Multumesc anticipat
Gheorghe
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Nu va exista nici un proces
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Situatia este urmatoarea : tot cu mama fetitei vom decide programul fetitei , suma platita de catre mine va fi aceasi numai se schimba " denumire " - nu pt rata dau ci pt intretinerea fetitei .
Vom vedea cum vor evolua si cam cum va fi totul in realitate
Desi fetita este foarta legata de mamica si mie ma doare inima dupa ea

Cam asa stau momentan lucrurile
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Multumesc frumos

gheorghe175
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Multumesc frumos pentru sfaturi

1/4 din salariul meu este aproape 700 de lei

Deja ea imi spune ca suma pe care imi cere defapt nu include rata de locuinta ci ca totul va fi cheltuit pentru intretinere , meditatii , sporturi , imbracaminte , alimentatie sanatoasa - totul in interesul fetitei

Aceste cheltuieli intr-adevar asa au fost si pana acuma.

Problema e ca a cam incercat sa-mi fenteze cu locuinta si nu stiu daca sa schimb si eu ceva in abordarea lucrulilor

Pana la urma o sa platesc jumatate dintr-un imobil care va fi cumparat pe numele socrului.


Singurul lucru - dar cel mai immportant - este ca sa nu lasa fetita sa vina mai mult decat 2 weekwnduri pe luna - cea ce nu convine pentru mine


Din acest motiv tot timpul voi fi santajabil


Cu respect
gheorghe175




Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Dupa raspunsurile primite aici in Forum , am cerut contractul de cumparare ( contractul de imprumut ) a apartamentului.

Iar adevarul incepe sa iasa la iveala - se pare ca contractul apartamentului este ( sau va fi ) pe numele socrului

Iar eu deja nu jumatate din rata apartamentului plus alte plati cu intretinerea fetitei trebuie sa platesc ci aceasi suma dar totul pentru intretinerea fetitei


Multumesc pentru raspunsurile primite aici pe Forum pentru ca incep sa vad mult mai clar lucrurile .


gheorghe175
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Multumesc pentru raspunsuri

Nu am vazut inca contractul pentru cumpararea apartementului - sper sa vad

gheorghe175
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Buna ziua

Inteleg ca prea multe sanse nu am sa obtin de la instanta jumatate din timpul fetitei , desi exista rezolutii.

Inca pe acte nu am divortat si cum am inteles de la sotia mea nici nu se grabeste.
Dar in doua luni vrea sa plece cu fetita intr-un aparatment care trebuie platit in 10 ani.

Pretul aparatmentului ( sa inteles ca nu va fi calculat dobanda , numai ratele trebuie sa fie achitate - asta e intelegerea cu dezvoltatorul imobiliar) va fi platit ( ratele ) de catre ambele parinti

Eu stiu ca daca in acte inca nu am divortat , iar ratele vor fi platite de ambele parti atuni apartementul va avea doi proprietari : sot si sotie

Sotia imi spune ca locuinta va fi numai ai ei - va ramane ai ei si cand fetita va implinii 18 ani si va pleca de acasa
Greseste sau nu ?

Ne-am inteles ca lunar banii voi da la sotie iar ea va plati ratele .

Sincer pentru mine inca sunt multe necunoscute in acest caz - va rog sa-mi ajutati ca sa gandesc corect

Ea altfel mi-a fixat suma cat sa platesc lunar , altfel nu va lasa fetita numai 2 weekenduri pe luna , cat va decide instanta

Deacea imi intereseaza Rezolutia Europeana si toate aspectele acestui caz pentru ca ma simt cam nedreptatit din toate punctele de vedere .



Cu deosebita consideratie
gheorghe175
Răspuns la discuția Divort-- Fetita de 10 ani
Multumesc frumos pentru raspunsuri

gheorghe175