avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-- Fetita de 10 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-- Fetita de 10 ani

Buna ziua

Este tot mai aproape divortul si nu stiu ce sanse am ca sa stau cat mai mult in viitor cu fetita mea de 10 ani .

Este foarte atasata de mamica si sigur ca cu ea va sta in viitor .
Sotia mea sa ocupat foarte mult cu fetita , sunt foarte atasate si e normal sa locuieasca impreuna de acum incolo

Dar totusi si eu asi vrea ca macar jumatate din timp sa am posibilitatea ca fetita sa fie si la mine
Macar 3 zile din saptamana sa locuiasca la mine

Intelegere intre mine si sotie asupra acestui fapt nu are nici o sansa.
Ea a crescut pana acuma fetita si vrea sa steie cu ea si deacum incolo

Fetita pe ea alege in orice situatie


Pe cale legala ce pot sa obtin in acest sens ?

Am inteles ca la nivel european in cursul acestui an se vrea scoatera unei legi care da mai multe sanse parintiilor ( in cazul meu - taticilor ) sa petreaca mult mai mult timp cu copii - chiar daca fostele sotii nu vor acest lucru .

Sunt informat bine sau inca nu exista prea multe sanse pentru mine.

Discutia , intelegerea cu sotia este exclusa .
Cu ea nu vom putea ajunge la o intelegere ca fetita sa stea cateva zile saptamanal la mine


Cu deosebita consideratie
gheorghe175
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:58, 13 Septembrie 2016
Veți obține 2 weekenduri pe luna.
Se poate și mai mult dar e greu de zis.
Depinde cum va aprecia instanta după ce asculta minorul.
Trebuie sa argumentați foarte bine acțiunea.
Puteți să obțineți un program de vizitare, cu găzduirea copilului la domiciliul dvs, de 2 ori/lună, în week-end. În funcție de relațiile dvs cu copilul și de dorința acestuia, mai puteți obține posibilitatea de a vizita copilul la domiciliul mamei 1,2 zile, în săptămânile în care nu luați deloc copilul sau de a lua copilul de la școală în acele zile.
Puteți solicita ca legăturile personale cu copilul să se desfășoare și în alte modalități: ex: prin comunicare telefonică sau prin alt tip de comunicare.
ganditi-va la cum ar arata un an din viata fetitei dvs si puneti pe hartie un plan: cine o ia de la scoala, cine o duce la scoala, cine o ajuta la teme, cine ii spala, gateste, cum se va simti ea, cum isi va petrece vacantele, sarbatorile, aniversarile, bolile si mergeti la mediator

daca nu gasiti o cale de a va intelege cu mama nu veti obtine in nici o instanta 3 zile pe saptamana, pentru ca nu ar fi in interesul copilei (ar fi la mijloc intre doi parinti care trag de ea ba in stanga, ba in dreapta) - asa incat ceea ce doriti dvs puteti obtine doar intr-un birou de mediator
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2016
mirebire, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri

Se aude ceva ca exista posibilitatea ca la nivel european sa se schimbe ceva in legislatie ?
Ideea cea mai importanta ( ce am auzit eu ) se refera ca defapt parintele nu de la copii se divorteaza ci de sotie/sot

Cu deosebita consideratie
gheorghe175
Nu prea are ce sa se schimbe in mod concret.
In mod normal parintii ar trebui sa se inteleaga...

Alte discuții în legătură

Drepturi de custodie manyyy manyyy Buna ziua! Sunt divortat iar mama fetitei mele a primit custodia copilului. Din anumite aspecte nu am fost prezent la divort, deci nu am un program de vizita. ... (vezi toată discuția)
Intrebari divort ContSters54175 ContSters54175 Buna ziua, sunt in pragul unui divort de sotia mea si am cateva intrebari. Dar mai intai sa va expun situatia mea. Avem o fetita de 1 an si 9 luni si locuim ... (vezi toată discuția)
Reincredintare minor dupa divort de comun acord maties24 maties24 buna recent am primit sentinta de divort de comun acord care a ramas definitiva in 06.01.2014 prin care minora in varsta de 3 ani si 9 luni mi-a fost ... (vezi toată discuția)