avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate elegri

Activitate elegri

Sa zicem ca intervine eroarea umana si din neatentie nu observa ca i s-a prezentat un fals (exista fotoshop, copii color, unii folosesc cerneala in loc de pix).
Falsul ar putea fi un act aditional la un contract prin care se schimba conditiile initiale.
Eu vreau sa pun in discutie buna credinta inselata de escroci.
In cazul in care angajatul are foarte multe atributii in fisa postului, unele fiind simple inregistrari(ex. operare contracte, registre de corespondenta, preluare apeluri telefonice si apoi redirectionare catre cei in drept..) si alte atributii , de analiza as zice (verificari documente cu regim speciale la inventar, operare anexe de modificare conditii initiale la contracte in derulare, inventarierea patrimoniului, informatii specializate despre produse...etc) ce pot prin dese intreruperi sa suprasolicite angajatul, are circumstante atenuante ? sau intra la categoria "complice" ?
As vrea sa stiu daca la categ "pagube materiale" se inscriu prejudicii financiare aduse de angajat prin inregistrarea falsurilor prezentate de terte persoane angajati sau agenti colaboratori (pentru domeniul financiar bancar, asigurari viata, etc)

Contestarea deciziei de concediere.
prin anexa la fisa postului se modifica denumirea functiei.
noua denumire a functiei avea o alta fisa a postului in care se includeau si alte atributii, in conditiile in care sarcinile actuale erau destul de consistente.
am rugat sa se faca o analiza a timpilor ce pot fi alocati si a suprasolicitarii datorate multiplelor intreruperi generate de cerintele celorlalti colegi.
analiza nu s-a facut , am primit decizie de concediere in baza desfiintarii functiei actuale detinute.
mentionez ca am fost somata de seful meu direct sa semnez decizia de concediere desi pe site-ul intern al companiei s-a anuntat un post vacant la care am anuntat ca vreau sa candidez, pt care am trimis si cv si scrisoare de intentie.
experienta mea de 9 ani in companie, cunoasterea procedurilor de lucru si aplicatiilor interne nu a contat, nu am fost chemata la nici un interviu.
am vreo sansa in instanta?