avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate tirist

Activitate tirist

Buna ziua.Eu am primit de la Curtea de Apel Brasov o Comunicare decizie penala din 26 sept 2014.pe fata are parafa sefului instanteisi semnatura grefierului, iar pe spate scrie definitiva(nu stampila), numele presedintelui, judecatorului si grefierului(fara semanturi).Jos este stampila Registratura curtea de apel si scrie.Pt conformitate.si semnatura.
Intrebarea mea este tb sa cer alta la Brasov, sau aceasta poate fi legalizata?multumesc ff mult
Discuție Permis anulat
Buna ziua.In data de 26 sept se implineste 1 an de cand sentinta mea a devenit definitiva.Pentru ca lucrurile dureaza f mult,as fi vrut sa ma apuc sa fac fisa medicala, cea psihologica inainte de acest termen.este posibil?voi avea probleme?dar cateva ore cu un instructor autorizat?nu vreau sa am necazuri pt ca stau pe dreapta de 2 ani si am fost sofer profesionist.multumesc anticipat:sorry:
multumesc mult..sunteti o draguta..intreb pt ca am parte de multa lume neavizata, care pretinde ca stie si primesc tot felul de raspunsuri..ba ca dupa inceracare, ba ca dupa 3 ani...nici politia nu stie...va multumesc.m.am linistit
deci pot da de permis pe 26 sept anul acesta?sau dupa terminarea celor 3 ani si 6 luni?multumesc
deci nu?stiu legea..o gasisem..infractiunea mea este cuintentie, sa inteleg....
buna ziua.In oct anul trecut mi-a fost anlat permisul pt conducere in stare de ebrietate.intre timp facusem cursurile d agent de paza si am luat si atestatul, pt ca neterminandu-se procesul nu aveam cazier.Acum, ca s-a finalizat, mai pot lucra ca si ag de paza?
multumesc mult de tot.la mine, pedeapsa complementara era reprezentata de art 66 alin 1 lit g si i ..,pe o durata de 1 an.daca aceasta pedeapsa a fost inlaturata, ce inseamna?
Ora estimata: 10:00
Complet: CAJ3
Tip solutie: fără casare
Solutia pe scurt: Admite apelul formulat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Braşov împotriva sentinţei penale nr. pronunţată de Judecătoria Braşov în dosarul penal nr. 2013, pe care o desfiinţează sub aspectul temeiului condamnării inculpatului , temeiului aplicării pedepsei accesorii şi a conţinutului acesteia din urmă şi cu privire la aplicarea pedepsei complementare. Rejudecând în aceste limite: Reţine ca temei al condamnării inculpatului la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare, dispoziţiile art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, cu aplicarea art. 5 Cod penal şi art. 396 alin. 10 Cod procedură penală. Înlătură pedeapsa complementară prevăzută de art. 66 lit. g şi i Cod penal aplicată inculpatului de către prima instanţă. În baza art. 71, art. 64 lit. a teza a II-a şi b Cod penal de la 1969 şi art. 12 din Legea nr. 187/2012, interzice inculpatului cu titlu de pedeapsă accesorie dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice şi dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat. Menţine modalitatea de executare stabilită de către prima instanţă privind pedeapsa principală aplicată precum şi termenul de încercare fixat şi în baza art. 71 alin. 5 Cod penal de la 1969, suspendă, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii şi executarea pedepsei accesorii. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei penale atacate. În baza art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat în apel rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 26.09.2014. DECIZIA PENALĂ NR

mai jos va prezint decizia initiala.1 an si 6 luni cu suspendare, 2 anui de incercare fara interzicerea dreptului de a conduce.
ACUM CE S-A SCHIMBAT?Si sa nu va para penibil din partea mea, cand pot da de permis?sunt profesionist si din asta traiam..Doamne, cat regret.........

Doamne fereste..sper ca nu e cazul..si doar cred ca am dat peste un procuror cam tinerel si plin de zel...stiu ca am gresit..regret toata viata..am ramas fara serviciu si e groaznic..dar sper ca nu ...nu voi ajunge acolo..cat despre avocat, daca mi-as permite as angaja 2, nu unul
in data de 24 mai 2014 s-a pronuntat de tribunalul Brasov sentinta in cazul meu.Pe 30 mai,procuroru a facut recurs..am avut alcoolemie de 1,80 si am primit 1,6 luni cu suspendare si interzicerea de a conduce timp de 1 an,cu perioada de incercare de 3,6 luni.
Va intreb de ce a facut recurs?nu e de acord cu sentinta?este prea mica?am explicat si in instanta ca sunt sofer profesionist, doar asta am lucrat si nu am avut niciodata vreo abatere.multumesc mult:(