avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate romulus1974

Activitate romulus1974

Deci pana la urma trebuie sa fac cerere catre comandantul politiei pentru a putea beneficia de 30 de zile reducere sau nu are nici un rost si raman cele 90 de zile, intreb pentru ca tot nu am inteles exact cum functioneaza.....?
da indeplinesc toate conditiile prevazute de lege si cererea pentru reducerea suspendarii am facut o dupa examenul 13din 15,o sa merg in audienta la comandatul politiei SIbiu sa ma lamureasca in baza carui temei legal nu pot beneficia de reducere....
Buna ziua, am fost prins cu numere rosii expirate de o zi , nu mai conteaza a inceput tot calvarul parchet ,politie bla ,bla a sosit hotararea 300 ron amenda si 90 de zile suspendare,pana aici toate bune si frumoase daca pot spune asa,am dat testarea 13din 15 ,obtin 15 puncte ,deci admis, dupa cum stiam eu ma prezint la la biroul circulatie cu copie dupa dovada si toate actele plus cerere de reducere a perioadei de suspendare la care mi se spune ca nu beneficiez de reducere ?????
DIn ce am citit in regulamentul rutier nu se acorda reducerea perioadei de suspendare doar in aceste situatii:

Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:

perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.

Va rog mult ma poate lamuri si pe mine daca beneficiez de reducere????