avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiusimion

Activitate ovidiusimion

Buna ziua,
Proprietarul masinii a primit devizul de reparatii: reparatia masinii costa 34000 Ron iar asiguratorul ii ofera 24000 Ron. El vrea ca eu sa ii dau restul de 10000 ron... Ce sa fac?
Buna ziua,
Revin cu o intrebare: In cazul accidentului prezentat mai sus, masina victimei a fost de dauna totala, dar proprietarul masinii spune ca nu sunt suficienti banii pe care ii da asiguratorul si ca ma va actiona in judecata . Poate sa faca asta, sau daca s-a hotarat ca masina este dauna totala, nu mai poate sa-mi ceara mie bani?
Multumesc.
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Acum astept ca certificatul m.l sa fie eliberat de la spital si apoi, in functie de acesta, victima deschide un dosar de dauna la asigurator si cere despagurbiri.
O sa va tin la curent.
O zi placuta.
Buna ziua,
Apelez la dumneavoastra in speranta de a ma ajuta cu cateva informatii si sfaturi in cazul unui accident soldat cu vatamare corporala din cupla. In data de 06.09.2013 am provocat un accident in urma caruia o persoana a avut nevoie de ingrijiri medicale( 6 zile de spitalizare si urmeaza, in cateva zile certificatul medico-legal in care sa se specifice numarul total de inrijiri medicale necesare). Am achitat suma reprezentand totalul cheltuielilor de spitalizare. In urma discutiilor cu victima, aceasta cere 10.000 euro daune morale. Intreabarea mea este: asiguratorul poate acoperi intreaga suma ceruta de victima? Sau stabileste o suma si restul o platesc eu?
Va multumesc pentru timpul acordat.