avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate alinazaharia

Activitate alinazaharia

Buna seara,doresc cateva lamuriri cu privire la lichidarea unei firme.In primul rand firma este inactiva la ANAF ca urmare a faptului ca in urma cu 4 ani a fost suspendata la registru comert.pe motivul ca nu desfasura activitate.bun si facut insa la finante nu a fost anuntat acest lucru drept pt care in 2012 a fost declarata inactiva de catre anaf ca nu s-au depus declaratiile fiscale desii perioada celor 3 ani de suspendare expira in 30.03.2013.In aprilie 2013 am depus declaratiile solicitate de anaf ,am platit amenda 500 lei si am depus o cerere de reactivare la recomandarea lor ca sa se stearga faptele din cazierul fiscal.
Trebuie sa mentionez ca firma are accesorii de plata 900 lei .Acum imi spun cei de la anaf ca nu se poate reactiva decat daca se platesc accesoriile si ca trebuie sa mai depun iar alte declaratii pentru care voi platii amenda!.
firma nu are activitatae de peste 6 ani si nici nu va avea ,cum sa procedez la inchiderea ei si sa scap de anaf si de amenzi ca inebunesc!
pot sa platesc accesoriile acum si sa inchid firma fara reactivare si fara declaratii a la long?

multumesc din suflet