avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate elena84

Activitate elena84

Răspuns la discuția Renuntare executare silita
Buna ziua, asa cum ma temeam, Kruk a recesionat creanta, asadar am primit instiintare acasa , de data aceasta pe o suma mai mica, de la un alt birou de executare silita,adica doar suma ce exista la momentul preluarii dosarului de la banca.In egala masura , Secapital si-a schimbat si sediul social .
Sotul a contractat un imprumut in casatoria anterioara, imprumut de care eu nu am beneficiat. Apartamentul ce urmeaza a fi achizionat este din bani propii, in rate , este locuinta familiei mele din 1986. Nu vad cum o institutie bancara ma poate face pe mine debitor in conditiile in care eu nu eram sotia lui la vremea respectiva si nu am beneficiat de acel imprumut.Multumesc
Notarul la care am fost mi a comunicat ca nu ma poate ajuta pt ca cintravine drepturilor bancii si ar putea fi anulata aceasta conventie. Nu mi se pare corect din moment ce eu nu am beneficiat de acel imprumut facut de sit, a fost facut in perioada cand era casatorit cu alta persoana. Ar putea fi contestata aceasta conventie?

raluk0207 a scris:

Da. Incheiati o conventie matrimoniala de separatie de bunuri.

Buna ziua , urmeaza sa achizitionez un apartament de la AFI , dar sotul are o executare silita provenita dintr-un imprumut contractat in timpul casatoriei anterioare. Doresc sa inchei o conventie matrimoniala prin care sotul sa nu aiba drept de proprietate, iar apartamentul sa nu poata fi executat . Exista posibilitatea de a incheia aceasta conventie ?
Răspuns la discuția Renuntare executare silita
Am inteles. Va multumesc pentru lamuriri. Acum presupun ca in urma acestei cereri a Creditorului va urma sa primesc acasa si o incheiere a acestei situatii. Ce am primit momentan a fost doar acea instiintare de renuntare.
Multumesc
Răspuns la discuția Renuntare executare silita
Dar sa redeschida un nou proces pt creanta respectiva se poate?

Company Advising a scris:

Creditorul a renuntat la executare. Nu se stie motivul. Reluarea executarii nu se poate face daca creditorul renunta la executarea silita.

Buna ziua. in 2007 am luat un credit de nevoi personale in valoare de 32.500 Ron. Dupa 2 ani nu am mai putut plati, creanta a fost vanduta catre Secapital , actual Invest Capital -administrat de Kruk in Romania. In 2016 s-a emis o executare silita in baza unei decizii judecatoresti .
pe 15.10.2018 am primit o instiintare de la BEJ unde este dosarul, prin care sunt instiintata ca , Creditorul(Invest Capital ) renunta la executarea silita , in conformitate cu revederile Art. 703 alin 1 pct 3 N.Cpc , solicitand totodata restituirea titlului executoriu. BEJ urmeaza sa admita cererea creditorului in conformitate cu Art. 703 ali.3.
Nelamurirea mea, ce inseamna mai exact aceasta actiune a creditorului? Se renunta definitiv la executare pentru debitul respectiv, sau se poate redeincepe actiunea de executare silita mai tarziu?
Multumesc anticipat
In ce conditii operatorul de telefonie mobila la care sunt abonata poate elibera politiei datele unui abonat.Aici ma refer la titularul abonamentului!
Multumesc!
Partea cu acordul pentru copia xerox, de fiecare data, la diverse banci, mi s-a inmanat un formular prin care imi dau acceptul!Nu vorbesc din carti sau auzite.
Dupa cum am specificat in mesajul initial, mi-a fost cerut din nou buletinul pt a efectua o copie xerox.Le trebuie acordul meu pt acest lucru, iar daca anumite conturi bancare sunt suspecte de diverse ilegalitati, ar trebui sa isi indrepte atentia spre titular initial, se ingheata contul si sunt o sumedenie de proceduri.
Doamna mai intai mi-a incasat banii, emis chitanta cu datele de pe buletin si tot ce avea nevoie, dupa care s-a trezit ca ii trebuie o copie a actului meu de identitate.Orice unitate bancara trebuie sa imi dea un formular de completat prin care imi dau acceptul sa se faca acel xerox si sa se foloseasca de datele mele personale.
Deci, nu este vorba nici pe departe de refuzul in a ma legitima.