avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate tomik

Activitate tomik

Buna ziua. Sper ca imi pun intrebarea in locul potrivit. Nu demult sotia a mostenit niste pamant cu o casa mica pe ea. In acea casa, teoretic, fosta concubina a decedatului a permis unei persoane locuiasca. Noi am aflat despre asta abia atunci cand am mers sa vedem casa si am vazut ca inauntru este o mizerie si deranj de nedescris si ca cineva locuieste acolo. Ziua urmatoare am fost sunati de la politie, pe motiv ca acea persoana a facut o reclamatie, cum ca i-au disparut niste scule din casa si pe noi ne-a vazut un vecin acolo ultima data. Acum, politia ne-a chemat sa dam o declaratie ca nu am "furat" nimic din casa. Intrebarea mea este: sunt obligat sa dau acea declaratie? Acel cineva cine era (zic eu abuziv, de vreme ce sotia, in calitate de proprietar nu i-a permis sa stea acolo) in imobil, nu trebuie sa dovedeasca daca a detinut acele scule? Ce se intampla daca nu ma duc sa dau declaratia? Multumesc anticipat.
Buna ziua. Tatal sotie a decedat recent. Avand in vedere ca nici macar nu a fost luata pe numele lui (figureaza ca tata doar in certificatul de nastere), au rupt orice relatie mai bine de 10 ani. Despre deces am aflat de la concubina acestuia. Am dori sa stim cum se poate afla daca au ramas orice fel de datorii (catre stat, banci, etc), inainte de a demara procesul de mostenire, caci teoretic daca au existat datorii, le-ar prelua si pe acestea (mai ales ca prin mostenire nu vorbim de sume mari). Multumesc anticipat.
Buna ziua!

Nu demult mi-a intrat cineva in apartament si mi-a furat un telefon mobil si din portmoneu 200 lei. Dupa aproximativ o saptamana mi-am gasit telefonul la o casa de amanet. Am sunat la Politie, a venit un echipaj, au obtinut datele celui care a dat telefonul si au spus ca voi fi anuntat. Cand am intrebat de numele persoanei respective, nu au vrut sa mi-l dea pe motiv ca nu au voie (banuiam pe cineva si am vrut sa stiu daca am dreptate). Cand am sunat sa ma interesez cand imi primesc telefonul inapoi, mi-au spus ca nu il primesc pana nu e prins faptasul. E normal asa ceva?
Scuzati ca pun atatea intrebari, dar pentru mine e o situatie noua. Presupusul meu copil are acum 12 ani, eu nu am stiut pana acum nimic, mama are 6 copii din care doar 2 sunt al fostului sot (care a luat acest copil pe numele lui, iar acum recent a parasit-o) si a dat in judecata pe toti presupusii tati (ea neavand loc de munca, gandesc ca acum vrea sa obtina un venit). Judecatoria ia in considerare acest lucru?
Multumesc pentru raspunsul rapid. Poate nu conteaza, dar vreau sa mentionez ca nu am fost casatoriti. Copilul nu l-am recunoscut, am fost dat in judecata pentru stabilirea paternitatii. Ati putea sa imi spuneti in situatia de fata oare la ce as putea sa ma astept? Sau ar fi mai bine o intelegere "in privat" ?
Buna ziua! Azi am fost dat in judecata pentru plata pensiei alimentare de o fosta relatie. Copilul (are daca nu ma insel 6-7 ani) nu sunt 100% ca este al meu, cu toate ca lumea zice ca seamana cu mine destul de tare. Momentan sunt insurat, am doi copii, unul de 4 ani si unul de 1 an, rate de 100 Euro lunar la banca si salar brut de 850 lei. Intrebarea mea este daca exista cumva vreo modalitate de a fi exclus de la plata pensiei alimentare?