Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din domiciliu, recuperare bunuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din domiciliu, recuperare bunuri

Buna ziua!

Nu demult mi-a intrat cineva in apartament si mi-a furat un telefon mobil si din portmoneu 200 lei. Dupa aproximativ o saptamana mi-am gasit telefonul la o casa de amanet. Am sunat la Politie, a venit un echipaj, au obtinut datele celui care a dat telefonul si au spus ca voi fi anuntat. Cand am intrebat de numele persoanei respective, nu au vrut sa mi-l dea pe motiv ca nu au voie (banuiam pe cineva si am vrut sa stiu daca am dreptate). Cand am sunat sa ma interesez cand imi primesc telefonul inapoi, mi-au spus ca nu il primesc pana nu e prins faptasul. E normal asa ceva?
Nu e normal, ar trebui sa va retina telefonu pt a lua date cu privire la el, si alte probe, si dupa aia sa va inapoieze pe baza unu proces verbal, chiar daca sa gasit autorul furtului sau nu,
ar fi bn sa luati legatura cu o persoana copententa respectiv un avocat, e parerea mea.