avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate vladvornicu

Activitate vladvornicu

Bună ziua
Daca exista un contract de comodat auto intocmit in 2015, unde se specifica ca sunt de acord sa se foloseasca datele mele in vederea întocmirii asigurarii RCA. (contract valabil 30 de ani)
Dupa aparitia GDPR-ului, cel care foloseste auto prin comodat mai poate sa isi faca asigurarea din punct de vedere legal, in numele proprietarului din certificatul auto?
GPDR-ul anuleaza acea clauza din contractul de comodat semnat in 2015?
Mentionez ca nu exista intentia de a face rau cuiva, ci doar o contradictie dintre 2 prieteni.
Mulțumesc.
Buna ziua,

Am gasit un teren ce doresc sa-l cumpar. Insa am mici dubii asupra acestui teren.
1) Prima situatie: proprietarea terenului afirma ca a cumparat acest teren inainte de a fi casatorita, acum este despartita de sot, insa nu si in acte adica nu exista inca un proces de divort. Doamna sustine ca sotul este de acord cu vanzarea terenului.
Intrebarea este: cum ma pot asigura ca dupa ce se termina acel divort nu va veni sotul "peste mine" sa-si ceara partea din teren (desi terenul este cumparat inainte de casatorie, am inteles ca dupa 5 ani de casnicie devine bun comun, nu stiu cat de adevarat este)

2) Se doreste sa semnam un antecontract cu un avans de minim 20% deoarece proprietarea spune ca vor mai dura 21 zile pana cand sunt gata actele de intabulare intravilan de la cadastru. Cica terenul este trecut in intravilan doar la primarie si inca nu este la cadastru. Din ce stiu pana acum pentru antecontract se vor folosi la notar un extras din cartea funciara, presupun ca si contractul de vanzare/cumparare.
Intrebarea: Exista vreo sansa sa fiu pacalit prin acest antecontract si sa pot pierde acel avans de 20% ? Ce masuri pot lua pentru a evita eventuale neplaceri?

Multumesc in avans.
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Acum mai ramane intrebarea 1.

1) Daca ea apare in evidenta CAS (in varianta online) (desi nu stiu de ce), isi mai are rostul sa o trec ca si coasigurata ? Va exista vreun beneficiu?
Buna ziua,

Am ajuns in urmatoarea situatie:

Sunt angajat de mai bine de 2 ani cu jumatate de norma (adica am vreo 400-500 RON) pe cartea de munca.
Sotia mea este insarcinata in luna a 7a si nu a lucrat niciodata. A intrerupt studiile universitare (master) cand era insarcinata prin luna a 2a. Cat timp era in facultate aparea in evidenta CAS si normal dupa ce intrerupt studiile nu trebuia sa mai apara, INSA am verificat pe siteul celor de la CAS dupa CNP si surpriza apare cum ca este asigurata.

1) Este o eroare de sistem? sau apare in evidenta CAS deoarece este insarcinata?

2) Presupunand ca este o eroare de sistem la (1). Daca o trec pe sotia mea ca si coasigurat acum pe ultima suta de metri (mai fiind vreo 2 luni pana la nastere), este adevarat ca va beneficia de indemnizatia pentru copil? Si daca da, care are fi suma primita lunar pentru copil?

3) Presupunand ca nici (2) nu este adevarat. Care este cea mai favorabila varianta:
a) sa intru eu in concediu de paternitate (unde sa beneficiez de acea indemnizatie). O mica intrebare, care ar fi suma primita tinand cont de salariul meu?

b) sa cer acel stimulent de insertie. La fel, care ar fi suma lunara tinand cont de salariul meu?

4) Pe langa aceasta indemnizatie/stimulent mai exista si o alocatie lunara a copilului de 200 RON?

Sper ca ma puteti ajuta, am incercat sa organizez cat mai bine intrebarile.

O zi buna va doresc.