avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Gdpr si contract comodat auto 2015
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Gdpr si contract comodat auto 2015

Bună ziua
Daca exista un contract de comodat auto intocmit in 2015, unde se specifica ca sunt de acord sa se foloseasca datele mele in vederea întocmirii asigurarii RCA. (contract valabil 30 de ani)
Dupa aparitia GDPR-ului, cel care foloseste auto prin comodat mai poate sa isi faca asigurarea din punct de vedere legal, in numele proprietarului din certificatul auto?
GPDR-ul anuleaza acea clauza din contractul de comodat semnat in 2015?
Mentionez ca nu exista intentia de a face rau cuiva, ci doar o contradictie dintre 2 prieteni.
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: IRIS AG BROKER de ASIGURARE , Consultant asigurari 20:57, 15 Decembrie 2018
Buna ziua,

GDPR-ul nu are legatura cu anularea unei clauze din contract.
Obligatia legala de a incheia Asigurarea RCA este a proprietarului autovehiculului.

Dupa aparitia GDPR se poate face un act aditional (acord de prelucrare a datelor cu caracter personal) la contract - privind drepturile si obligatiile fiecarei parti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare pe numele comodantului AlinAlinAB AlinAlinAB Va salut.Am un autoturism pe care il folosesc in baza unui contract de comodat,pe termen nelimitat.Intrebarea e : ii pot face asigurare pe numele meu?? (vezi toată discuția)
Buna seara, pot achita un rca cu cardul firmei (srl), daca am ... mariustz mariustz Buna seara, Pot achita un RCA cu cardul firmei (SRL), daca am contract de comodat intre mine si firma pentru folosinta autovehiculului? Factura si ... (vezi toată discuția)
Rca pe alt nume StifflerSamm StifflerSamm Buna ziua!in urma cu un an,am facut un rca la o masina proaspăt înmatriculată in țară, si am dat 650 ron pt 6luni.la urmatoatea asigurare(sept) am ... (vezi toată discuția)