Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Gdpr si contract comodat auto 2015
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Gdpr si contract comodat auto 2015

Bună ziua
Daca exista un contract de comodat auto intocmit in 2015, unde se specifica ca sunt de acord sa se foloseasca datele mele in vederea întocmirii asigurarii RCA. (contract valabil 30 de ani)
Dupa aparitia GDPR-ului, cel care foloseste auto prin comodat mai poate sa isi faca asigurarea din punct de vedere legal, in numele proprietarului din certificatul auto?
GPDR-ul anuleaza acea clauza din contractul de comodat semnat in 2015?
Mentionez ca nu exista intentia de a face rau cuiva, ci doar o contradictie dintre 2 prieteni.
Mulțumesc.
Buna ziua,

GDPR-ul nu are legatura cu anularea unei clauze din contract.
Obligatia legala de a incheia Asigurarea RCA este a proprietarului autovehiculului.

Dupa aparitia GDPR se poate face un act aditional (acord de prelucrare a datelor cu caracter personal) la contract - privind drepturile si obligatiile fiecarei parti.