avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate robertcy

Activitate robertcy

am primit mostenire casa , am acte, dar am vindut-o cind eram casatorit legal si cu banii dupa mostenire (casa ) am cumparat 2 apartamente...nu vreau sa cistig mostenirea inapoi sa devin propietar doar eu pe cele 2 apartamente,,,doar vroiam informatii.....deci indiferent de situatii copii au dreptul la 25 % din valoarea totala... Cum se imparte 25 % in cazul in care fiecare isi doreste partea cuvenita ? DACA NU EXISTA intelgere intre frati
multumesc de informare dar...25 % adica un sfert se imparte la 3 copii....daca copii nu se inteleg au dreptul sa stea in continuare unde au fiecare buletinul ? sau instanta va scoate la vinzare un imobil pentru plata de 25 % ?
Am primit mostenire o casa de la parintii mei ... nefiin-d casatorit legal, apoi m-am casatorit legal, dupa citiva ani am vindut casa (care era mostenirea mea) si am cumparat 2 apartamente... la cumparare ne-am trecut amindoi in acte fara specificatii ca banii provin din vinzarea mostenirii primite (anul 2003 am cumparat apartamentele)...1. Dupa moartea sotiei pot vinde casa fara acordul copiilor ? (3 copii)... 2. In cazul divortului sotia are drepturi ? 3. Ce drepturi au copii indiferent de situatie ? Mentionez ca am in prezent peste 20 ani casatoriti legal.../// nu doresc rau nimanui dar as vrea niste raspunsuri...cu stima robert